۲۰ تا۳۰ میلیارد دلار پول ملت ایران در سوریه هزینه شده است

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد 20 تا 30 میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید این پول را از سوریه پس بگیریم.

به گزارش اسپوتنیک، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در گفت‌وگوی ویدئویی با اعتمادآنلاین به سفرش به سوریه اشاره کرد و گفت: زمانی که به سوریه رفتم عده‌ای گفتند هزینه درست کردم! ولی باز هم تکرار می‌کنم ما شاید 20 تا 30 میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید از سوریه پس بگیریم. پول این ملت آنجا هزینه شده است.

pastedGraphic.png

یادآور می  شود ایران و سوریه دو متحد استراتژیک هستند. به عقیده مقامات ایران ، سوریه عضو محور مقاومت  در برابر اسرائیل  و پل پیوند با حزب‌الله لبنان است.

روابط ایران و سوریه به دوران قبل از انقلاب بازمی‌گردد. ایران در دهه پنجاه و در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی در جریان سفر حافظ اسد به تهران در سال ۱۹۷۵ یک کمک بی‌سابقه ۳۰۰ میلیون دلاری به حکومت اسد ارائه کرد. همچنین سوریه در جریان جنگ ایران و عراق از حامیان اصلی سیاسی و نظامی ایران بود. ایران در جنگ سوریه به همراه سوریه و حزب الله لبنان به‌ طور قابل توجهی از دولت سوریه پشتیبانی کرده ‌است، از جمله پشتیبانی لجستیکی، فنی، مالی و همچنین آموزش نظامی برخی از نیروهای دولت سوریه. ایران بقای دولت سوریه را برای منافع منطقه‌ای خود بسیار مهم می‌داند.

Share: