۲۰ تا ۲۵ درصد مردم ایران به کرونا آلوده شده اند

معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد مقابله با کرونا، روز دوشنبه ۲۰ مرداد، تأکید کرد که «پروتکل های بهداشتی در مراسم محرم، احتمال ابتلا را به صفر نمی رساند» و هر گونه تجمع مردم را خطرناک دانست. رئیس مرکز تحقیقات انستیتو پاستور نیز تصریح کرد که «ویروس کرونا یک ماه پیش از آنکه به طور رسمی اعلام شود، در کشور وجود  داشته و بر اساس مطالعات، ۲۰ تا ۲۵ درصد مردم به کرونا آلوده شده اند». این در حالیست که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در جلسۀ ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد که اِعمال محدودیت های شدید در کشور، دیگر امکانپذیر نیست.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۲۰ مرداد، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۲۱۳۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۱۰۶۷ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۳۹۹۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به  ۳۲۸ هزار و ٨٤٤ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ١٨٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به   ١۸ هزار و ۶۱۶ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: «استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند وهمچنین استان های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

rfi

Share: