۲۰ نفر در اثر ازدحام و تیراندازی در فرودگاه کابل جان باخته اند

pastedGraphic.png

به گزارش خبرگزاری فرانسه در جریان ازدحام و هجوم افغان ها به فرودگاه کابل ۷ نفر جان باختند.ارتش بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد  که این ۷ نفر غیرنظامی بودند. شلیک هوایی نیروهای طالبان که باعث هجوم جمعیت برای فرار می شود به کشته یا زخمی شدن هزاران نفری شده است که پیرامون فرودگاه کابل امیدوارند که راهی برای خروج از کشور پیدا کنند.تلفات غیرنظامیان پیرامون فرودگاه کابل در حالی رخ می دهد که نیروهای آمریکایی و ناتو از افزایش تهدیداتی از سوی نیروهای وابسته به داعش در افغانستان خبر داده‌‌اند.هنوز مشخص نیست که کشته شدگان در اثر ازدحام له شده‌اند یا دچار خفگی یا حمله قلبی شده‌اند. سربازان چندین جنازه را با پوششی سفید رنگ پوشانده بودند تا از نگاه ها پنهان شوند.

در ویدیوهای منتشر شده مشاهده می‌شود که ده‌ها زن و مرد و کودک در اطراف فرودگاه کابل در اثر ازدحام جمعیت زخمی یا بیهوش شده‌اند و جز سربازان حاضر در محل، آمبولانس یا پزشکی برای کمک به آنها دیده نمی شود.

این در حالی است که نیروهای طالبان نیز در اطراف فرودگاه کابل با اسلحه و چوب هایی که در دست دارند و با زدن مردم تلاش می کنند آنها را به صف کنند. طالبان گاه با شلیک هوایی مردم را به دور شدن از درهای فرودگاه مجبور می کنند.

یک شاهد به رویترز گفته است که طالبان صبح روز یکشنبه در اطراف فرودگاه قواعدی برای ورود منظم مردم به فرودگاه وضع کرده‌اند تا از ازدحام جلوگیری شود.

به گزارش رویترز مقام های ناتو و طالبان می گویند از روز یکشنبه هفته پیش حداقل ۲۰ نفر در تنها باند فرودگاه یا اطراف آن کشته شده اند.

شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند که برخی در اثر تیراندازی کشته شدند و برخی به دلیل فشار جمعیت جان باخته اند.

در روز اول سرازیر شدن هزاران نفر به فرودگاه کابل نیز ۵ شهروند در حوالی باند فرودگاه کشته شدند و دو نفر نیز که خود را به چرخ یک هواپیمای نظامی آمریکایی نگه داشته بودند، پس از برخاست هواپیما به پایین افتاده و جان خود را از دست دادند.

تا به حال گزارش جامعی در باره آمار افرادی که بعد از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان کشته شده اند، منتشر نشد. نیروهای طالبان خانه به خانه افرادی را که در لیست سیاه دارند، تعقیب، بازداشت و در همان محل محاکمه و مجازات می کنند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *