وزیر نیرو خبر از کمبود آب در صدها شهر کشور داد و اینکه بیش از ۳۰۰ شهر در معرض کم آبی شدید قرار دارند

وزیر نیرو خبر از کم آبی در صدها شهر کشور داد. وی می‌گوید صدها شهر کشور از جمله مراکز استان‌ها با چالش جدی کمبود آب مواجه هستند. این سخنان در شرایطی گفته می‌شود که اکنون در ابتدای بهار سال جدید قرار داریم. معلوم نیست با نزدیک شدن تابستان چه وضعیتی در کشور به وجود خواهد آمد؟

علی اکبر محرابیان وزیر نیروی دولت رئیسی با اعلام خبر کم آبی در کشور، وعده داد که این مشکل در کمترین زمان، به حداقل ممکن برسد.

محرابیان در توضیح اینکه چگونه می‌خواهند چنین مشکل بزرگی را در کمترین زمان به «حداقل ممکن» برسانند گفت:

«برای کاهش مشکل تنش آبی، طرح‌های جدیدی را از جمله خطوط انتقال آب، ساخت تصفیه‌خانه‌ها و استفاده از منابع آب جدید آغاز کرده‌ایم تا این معضل را در کمترین زمان به حداقل ممکن آن برسانیم».

وعده‌های بی‌حاصل وزیر نیرو برای رفع کم آبی

البته محرابیان هیچ توضیحی نمی‌دهد که خطوط انتقال آبی که قرار است بکشند از کجا به کجاست؟ آب‌های کدام منطقه را می‌خواهند به مناطق دیگر منتقل کنند؟ منابع آبی جدیدی که قرار است بوجود آورند از کدام چشمه نوظهوری خواهد جوشید؟ تصفیه‌خانه‌هایی که قرار است بسازند قرار است کدام آب آلوده را تصقیه کرده و برای مصرف شرب آماده کنند؟

به این سوالات و دهها سوال بی‌پاسخ دیگر، محرابیان در سخنانش پیشاپیش جواب داده است. پاسخ بی حاصل و دور از واقعیت او همانست که گفت:  دولت رئیسی تصمیم گرفته است که این مشکل را سریعا حل کند.

هنوز یک سال از عمر حکومت ابراهیم رئیسی نگذشته است که او بخاطر وعده‌های پوچش مضحکه عام و خاص شده است. از وعده‌هایی که وی در مورد صنعت خودرو داد که باید ظرف دوماه خودروهای دپو شده کارخانجات تعیین تکلیف شوند. یا دستور آزاد سازی سواحل که در روزهای نوروز دیدیم منظور او پولی کردن سواحل برای استفاده مردم بوده است. رئیسی پیش از عید نیز وعده داد که ده روزه خط فقر مطلق را در کشور از بین ببرد.

البته مردم هیچ‌گاه وعده و وعیدهای یک رئیس جمهور بی‌سواد را باور نکرده و به آن وقعی ننهاده‌اند. وعده‌های وزیر او برای رفع کم آبی را نیز باور ندارند. زیرا خوب می‌دانند که او فقط در دادن حکم اعدام و زندان و سرکوب مردم مهارت دارد. وگرنه نظر دادن او در امور اقتصادی، فرهنگی و … یاوه‌هایی است که می‌بافد.

سپاه پاسداران منابع آبی کشور را چپاول کرده است

طی سالهای گذشته شاهد بودیم که عمده دریاچه‌ها و تالاب ها و رودخانه‌های کشور خشک و بی‌حاصل شده‌اند. زیرا آب رودخانه‌ها و منابع آبی کشور را سپاه پاسداران قبضه کرده و برای مصارف خودش منحرف نموده است. به همین دلیل است که سایه شوم کم آبی در استان‌های مختلف کشور گسترده شده است.

عمده اعتصابات و حرکات اعتراضی مردم و کشاورزان خوزستان، اصفهان، بلوچستان، لرستان در سال‌های گذشته بدلیل کم آبی بوده است. در حکومت‌های احمدی‌نژاد و روحانی نیز این مشکل وجود داشت و نتوانستند هیچ قدمی در مسیر بهبود این مشکل بردارند. علت هم این بود که سپاه پاسداران با قرارگاه خاتم‌الانبیا، منابع آبی کشور را در اختیار خود گرفته‌اند. آن‌ها نه تنها به فکر مردم نیستند که می‌خواهند با فروش آب سود بیشتری را کسب کنند.