قیمت آرد در کمتر از ۱۰ روز بیش از ۴ برابر شد. قیمت آرد از کیلویی ۴ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان رسیده است. دولت در یک اقدام دستور درمانی به نانوایان دستور داده که اجازه گران کردن نان را ندارند. این گرانی موجی از هراس را در میان مردم و سران حکومت ایجاد کرده است. مردم می‌ترسند، نان به عنوان قوت لایموت و عمده‌ترین کالا در سفره‌شان گران و کمیاب شود. سران حکومت هم هراس دارند، این موضوع جرقه‌ای برای شروع اعتراضات گسترده مردم باشد.

با توجه به این افزایش قیمت آرد تحویلی به کارخانجات ماکارونی‌سازی، کیک و کلوچه و نشاسته ۵ برابر شده است. بنابر‌این بایستی در انتظار افزایش قیمت بالای این کالاها در کشور باشیم.

عواقب افزایش قیمت آرد چیست

با توجه به اقدامات دولت رئیسی در حذف ارز ترجیحی بایستی در انتظار وارد شدن یک شوک اقتصادی به کل بازار کشور باشیم. این شوک به بی‌اعتمادی مردم به عملکردهای اقتصادی دولت و افزایش اعتراضات عمومی خواهد انجامید. در گام بعد بایستی در انتظار یک سونامی گرانی در کلیه کالاها باشیم.

رئیس انجمن آردسازان ایران پیش‌بینی کرد، هر کیلو ماکارونی ۲ برابر شود. پیش‌بینی می‌شود قیمت هر کیلوگرم ماکارونی که تاکنون ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان بوده به ۲۸ تا ۳۲ هزار تومان برسد.

روزنامه کیهان نیز هشدار داده شده، این افزایش قیمت آرد به گران شدن نان هم برسد. هر چند دولت رئیسی افزایش قیمت نان را ممنوع کرده است. اما رئیس اتحادیه نان‌های صنعتی از افزایش ۳ برابری نان صنعتی خبر داده است. علت هم افزایش قیمت هر کیلو‌گرم آرد نان صنعتی به ۱۶ هزار تومان خواهد رسید

افزایش ۱۰۰۰ درصدی قیمت آرد تنها در ۵ سال

قیمت آرد در ایران طی پنج سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ درصد رشد داشته است. این در حالی است که نان اصلی‌ترین ماده غذایی خانواده‌های ایرانی است. پیش از این بالاترین میزان یارانه به نان اختصاص داده می‌شد. اما در حال حاضر زمزمه قطع یا کاهش جدی این یارانه به گوش می‌رسد. بنا به آمارهای منتشره بیش از ۴۵ درصد انرژی مصرفی یک نفر شهری و نزدیک به ۶۰ درصد کل انرژی مصرفی یک روستایی توسط نان تامین می‌شود.

تصمیم افزایش قیمت آرد توسط دولت رئیسی امنیت غذایی مردم ایران را دچار تنش جدی کرده است. این تنش‌ می‌تواند مانند گران شدن بنزین در سال ۹۸ زمینه‌ساز اعتراضات بسیار بزرگتر و رادیکال‌تر از آبان ۹۸ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.