۴ کشته، رسوایی دونالد ترامپ در آخرین روزهای حکومت

کنگره ایالات متحده آمریکا عصر چهارشنبه سرانجام پس از سپری کردن چهار ساعت پر از دلهره که در تاریخ سیاسی این کشور سابقه نداشت، بار دیگر تشکیل جلسه داد تا به پروسۀ تایید آرای کالج الکترال برای تایید جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آینده این کشور ادامه دهد.

عصر چهارشنبه در میانۀ شنیدن اظهارات موافقان و مخالفان آرای الکترال تایید شده هر ایالات، گروهی از هواداران دونالد ترامپ که در مقابل کاپیتول دست به تجمع زده بودند، به سمت ماموران یورش برده و سپس داخل ساختمان کاپیتول شده و برای حدود چهار ساعت آن را با اشغال خود درآوردند.

در این مدت، برای حفظ جان قانونگذاران و برگرداندن نظم و امنیت، جلسه بررسی آرای الکترال کالج، موقتا به حالت تعلیق درآمد.

پس از بازداشت آشوبگران یا بازگشت دوبارۀ کنترل این ساختمان و منطقه اطراف به دست نیروهای امنیتی، جلسه از سر گرفته شد.

پلیس واشنگتن دی‌سی اعلام کرد که در جریان حوادث روی داده در عصر چهارشنبه دست‌کم چهار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بایدن : هجوم طرفداران ترامپ به کنگره شورش است نه اعتراض

جو بایدن با تاکید به اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که «دیگر بس است».

جو بایدن عصر چهارشنبه در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

وی با بیان اینکه ، این شورش لحظات تاریکی برای آمریکا است گفت که دموکراسی را باید در آمریکا احیا و مشکلات را حل کنیم.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا تاکید کرد که ترامپ باید به عنوان رییس جمهوری به وظایف خود عمل کند و با حضور در تلویزیون ملی از هوادارانش بخواهد به شورش، تسخیر و محاصره کنگره پایان دهند.

بایدن افزود: “امروز یک یادآوری دردناک از این است که دموکراسی شکننده است و برای پیگیری آن نیاز به افرادی با حسن نیت و رهبرانی شجاع برای ایستادن است. “

وی گفت که تایید آرای الکترال قرار بود مراسم مقدسی باشد و صحه بگذارد بر دموکراسی آمریکا اما رویداد امروز بیانگر یک واقعیت دردناک است که دموکراسی در آمریکا شکننده است. 

بایدن اضافه کرد:برای حفظ دموکراسی نیازمند رهبرانی هستیم که حسن نیت داشته باشند و شهامت آن را داشته باشند که به پا خیزند و به دنبال قدرت و منابع خودخواهانه شخصی خود نباشند. 

جو بایدن بار دیگر از دونالد ترامپ خواست وارد عمل شود.

او در پاسخ به سوالی درباره امنیت خود گفت که  نگران سلامت و امنیتش نیست چون مردم آمریکا اجازه نخواهند داد اتفاقی برای او بیفتد.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا افزود: این واقعه نمایانگر کل جامعه آمریکا نیست اما من از این یاغیان و شورشیان می خواهم که با فوریت از ساختمان کنگره عقب بنشینند و اجازه دهند فرآیند دموکراتیک ادامه یابد.

درخواست برای برکناری دونالد ترامپ به استناد متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا

مادلین دین، نماینده دموکرات پنسیلوانیا در کنگره آمریکا بامداد پنج‌شنبه خواستار برکناری ترامپ از مقام ریاست جمهوری با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی این کشور شد. او اعلام کرد که رئیس جمهور ثابت کرده است که فردی ناپایدار و نامناسب برای این مقام است.

بازداشت ۵۲ نفر در جریان حوادث واشنگتن؛ مسدود شدن حسابهای ترامپ در توییتر و فیسبوک

پلیس آمریکا اعلام کرد که ۵۲ نفر در جریان حوادث عصر چهارشنبه بازداشت شده‌اند که علت دستگیری ۴۷ تن از آنها، نقض قانون منع آمد و شد در پایتخت بوده است. پس از حوادث کاپیتول، مقررات منع آمد و شد در واشنگتن به اجرا گذاشته شد و نیروهای ضدشورش نیز در سطح شهر مستقر شدند.

شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک اعلام کردند حسابهای کاربری دونالد ترامپ را مسدود کرده و مانع از انتشار پستهای جدیدی توسط او شده‌اند

مت پوتینگر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید استعفا داد

مت پوتینگر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به اقدامات روز گذشته دونالد ترامپ در قبال حمله هوادارانش به ساختمان کنگره استعفا داد. شبکه خبری سی‌ان ان‌ این خبر را به نقل از منابع آگاه اعلام کرد. شب گذشته پس از حوادث کاپیتول نیز اعلام شد که شماری از مقامات کاخ سفید از جمله رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی و کریس لیدل، معاون ستاد کارکنان کاخ سفید قصد استعفا دارند

جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده آمریکا: ترامپ یک مرد بدون کشور باقی خواهد ماند

جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن نکوهش اقدامات دونالد ترامپ در روز چهارشنبه اعلام کرد: «حمله خشونت آمیز روز چهارشنبه به پایتخت ما، تلاشی برای تسلیم شدن دموکراسی آمریکا مقابل اوباش بود که توسط آقای ترامپ آغاز شد. او از قدرت ریاست جمهوری برای از بین بردن اعتماد به انتخابات ما .»آمریکا استفاده کرد. جیمز متیس افزود که قانون اساسی و جمهوری ما بر این ننگ غلبه خواهد کرد و مردم ما در تلاش بی‌پایان خود برای ایجاد اتحادی بهتر ادامه خواهند داد؛ آنهم در حالی که آقای ترامپ سزاوار ان است تا مردی بدون کشور باقی بماند

اعتراض به آرای الکترال جو بایدن در نوادا رد شد

مایک پنس، رئیس موقت سنای آمریکا اعتراض مطرح شده از سوی مو بروکس، نماینده جمهوریخواه آلاباما به آرای الکترال جو بایدن در نوادا را، به دلیل نپیوستن هیچ سناتوریبه درخواست اعتراض او، رد کرد. مو بروکس از اینکه هیچ سناتوری اعتراض او را تایید و با او همراهی نکرده، ابراز تاسف کرد

بر اساس قوانین، هر اعتراض باید دست‌کم توسط یک قانونگذار از مجلس نمایندگان و یک سناتور امضا شود تا اعتبار کافی را برای طرح در نشست مشترک، و توقف پروسه تایید نتایج کالج الکترال داشته باشد.

باراک اوباما: حوادث عصر چهارشنبه در کاپیتول به تحریک ترامپ روی داد

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا عصر چهارشنبه اعلام کرد: تاریخ به درستی خشونتی که امروز در پایتخت روی داد را به یاد خواهد آورد. خشونتی که به تحریک رئیس جمهوری کنونی روی داد. کسی که به دروغ های بی‌اساس خود درباره نتیجه یک انتخابات قانونی ادامه می‌دهد و باعث بی‌آبرویی و شرمندگی ملت بزرگ ما می‌شود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *