۶۰ درصد کارگران کشور فاقد بیمه هستند

طبق آمار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ۶۰ درصد کارگران کشور از داشتن بیمه محروم هستند.

هرانا به نقل از کیهان، گزارش آماری منتشر شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد ۶۰ درصد از کارگران کشور فاقد بیمه هستند یعنی فرد شاغل نه تنها از مزایای بیمه بی‌بهره است بلکه سال‌ها کار کردن فرد جزو سوابق کار او محسوب نمی‌شود و در زمان بازنشستگی و یا نیاز به بیمه بیکاری، از هر دوی این موارد بی‌نصیب می‌ماند.

 فتح‌الله بیات رئیس‌اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه وضعیت بیمه کارگران به هیچ وجه قابل قبول نیست، اظهار داشت: دولت از روش‌های مختلف می‌تواند کارگران فاقد بیمه را شناسایی کند که از جمله این راه‌ها، خوداظهاری آنهاست.

بیات افزود: دولت باید با طراحی سایت یا سامانه‌ای، زمینه ثبت‌نام کارگران فاقد بیمه را فراهم کند و سپس با شناسایی این افراد تدبیری جهت بیمه شدنشان بیندیشد. در واقع نیاز است که با راه‌اندازی یک سامانه خوداظهاری، بانک اطلاعاتی نیز تکمیل شود.

او بیان کرد: لازم است دولت با ارائه خدمات همچون تخفیفات مالیاتی، بیمه‌ای و … کارفرما را به سمت بیمه کردن کارگر هدایت کند.

رئیس ‌اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی تصریح کرد: اگر کارگری بیمه نباشد هیچ عاقبتی ندارد و اگر در محل کار دچار حادثه‌ای شود نمی‌تواند کاری کند و روزی که از کار افتاده یا بازنشسته می‌شود، هیچ حقوقی هم نخواهد داشت. بنابراین بیمه یکی از الزامات کار است و غفلت دولت و نهادهای ناظر در این بخش و بی‌توجهی به کارگران فاقد بیمه قابل قبول نیست.


Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *