سرقت های خرد در ۱۸ ماه گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. امنیت از بسیاری خیابان‌های شهرهای بزرگ رخت بربسته است. افزایش میزان سرقت به عوامل زیادی بستگی دارد. اما مهم‌ترین آن افزایش نرخ بیکاری در کشور و وخیم شدن وضعیت اقتصادی کشور است. افزایش سرقت های خرد از بازه زمانی شیوع کرونا به بعد چشمگیر بوده است.

بنا به گزارشی که پلیس در این بازه زمانی منتشر کرده بود تعداد زیادی از افرادی که به سرقت روی آورده‌اند تاکنون سابقه جرم نداشته‌اند. این موضوع مهر تاییدی بر افزایش آسیب‌های اجتماعی است. قائم مقام معاونت اجتماعی قوه قضاییه در این رابطه می‌گوید:

«سال ۱۳۸۸ فقط ۲۰۰ هزار سرقت به ثبت رسیده، اما این آمار در سال ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۴۰۰ هزار سرقت رسیده است!»

۷ برابر شدن آمار سرقت در نزدیک به ۱۰ سال نشانی از ناامن شدن کشور است. این در حالی است که مقامات دولتی هر از چند گاهی ادعای داشتن امنیت بالایی در کشور می‌کنند.

اختلاس های چند هزار میلیاردی در کنار سرقت های خرد

برکسی پوشیده نیست که سرقت یک معلول است. این معلول به علت‌های فراوانی بستگی دارد. در حال حاضر قدرت خرید مردم بشدت کاهش یافته است. در کنار‌ آن اختلاس‌‌های چند هزار میلیاردی روزانه افشا می‌شود. این دو مهم باعث می‌شود، بسیاری با سرقت های خرد خواهان گرفتن سهم خود از جامعه باشند. متاسفانه این بزهکاران جوان به کسانی حمله ور می‌شوند که وضعیت اقتصادی در حد آنها و شاید پایین‌تر دارند.

به گفته پلیس تهران ۵۰ درصد سرقت‌ های خرد از ابتدای سال ۹۹ توسط افرادی انجام شده است که هیچ پرونده قضایی نداشته‌اند.

یک جامعه شناس به علت افزایش سرقت های خرد پرداخته و می‌گوید:

«عوامل این سرقت‌ها فقر، بیکاری و عدم امنیت شغلی است که همه اینها با هم جمع می‌شود و باعث به وجود آمدن چنین شرایطی می‌شود. سرقت خرد و کلان معلولی از علت‌ها هستند. آسیب‌های اجتماعی در کوتاه مدت به وجود نمی‌آیند بلکه در طولانی‌مدت شکل می‌گیرند.»

پر واضح است، سارق اصلی ثروت‌های مردم ایران مقامات این حکومت هستند. سرقت های خرد بازتاب سرقت‌های کلان در سطح جامعه است. جامعه ناآرام ایران بیش از این نمی‌تواند بی‌ثباتی را تحمل کند مردم کشور چون آتشفشان آماده انفجار هستند. انفجاری که در زمانی بسیار کوتاه سارقان اصلی ثروت‌های مردم ایران را سرنگون خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.