۹۰۰ کارگر کیان ‌تایر نگران امنیت شغلی

نزدیک به ۹۰۰ کارگر کیان ‌تایر، بدلیل مشکلات روزافزون در این کارخانه که در شهرستان اسلامشهر واقع شده‌است، نگران وضعیت شغلی خودشان هستند.

بنا بر گزارش کارگران کیان تایر، فعالیت این کارخانه از چندماه قبل با مشکلات مالی و مدیریتی مواجه شده‌است.

کارگران این کارخانه که در ساخت انواع تایر خودرو فعال است و در منطقه چهاردانگه در مسیر تهران – ساوه واقع شده‌است، از وضعیت موجود کارخانه، ابراز نارضایتی می‌کنند.

کارگران گفتند که کارگران این کارخانه از وضعیت موجود ناراضی هستند. آنها اضافه کردند که افزایش مشکلات تولید کارخانه امنیت شغلی کارگران را تهدید می‌کند.

به گفته کارگران کارخانه کیان تایر، «این واحد تولیدی در میانه دهه ۸۰ از سوی دولت به بخش خصوصی واگذار شد اما به دلیل نحوه عملکرد کارفرمای خصوصی از همان ابتدای واگذاری با مشکلات جدی مواجه شد که در نهایت در سال ۸۷ از سوی وزارت صنایع وقت، مسئولیت اداره کارخانه از کارفرمای جدید سلب و به هیأت حمایت از صنایع واگذار شد.»

یکی از کارگران در این خصوص گفت: براساس قانون حمایت از صنایع برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های کشور؛ در صورت ناتوانی کارفرما در اداره صحیح واحدهای صنعتی، گروهی دولتی موسوم به هیأت حمایت از صنایع، عهده‌دار اداره این کارگاه خواهد بود. همچنین به موجب ماده ۱۴۱ قانون کار، هرگاه اختلاف روابط کار منجر به توقف فعالیت کارگاه در شرایط حضور داشتن کارگر شود نیز مسئولیت اداره کارگاه برعهده این هیات خواهد بود.

بنا به روایت کارگران زحمتکش، حالا پس از گذشت ۱۲سال، از منابع رسمی و غیررسمی خبرهایی مبنی بر شکایت سهامدار اصلی کارخانه به گوش می‌رسد. بر اساس این خبرها، سهامدار اصلی کارخانه، شکایتی جهت اعلام ورشکستگی کارخانه به اداره ورشکستگی قوه قضائیه ارجاع داده است.

این وضعیت ممکن است منجر به تعطیلی کارخانه شود و تعطیلی کارخانه نیز موجب بیکار شدن حدود ۹۰۰ کارگر کیان تایر، با سوابق بالای ۲۰ سال خواهد شد.

کارگران می‌گویند: « از مسئولان می‌خواهیم برای همیشه به مشکلات این واحد قدیمی پایان دهند.»

Share: