01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

۹ زندانی دیگر در زندان قزل حصار اعدام شدند

حکم اعدام ۹ زندانی که روز گذشته به سلول های انفرادی زندان قزلحصار کرج منتقل شده بودند، سحرگاه امروز چهارشنبه هفدهم آبان ماه به مرحله اجرا در آمد. به گزارش خبرگزاری هرانا، سه تن از این زندانیان پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند که هویت دو زندانی “بهمن فتح الله زاده و رسول تیموری” احراز شده است. از میان زندانیان اعدام شده، پنج زندانی پیشتر از بابت اتهام قتل و یک زندانی دیگر نیز به اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه، توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند. بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در بازه زمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۳، دستکم ۶۵۹ شهروند از جمله ۱۷ زن و یک کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۲۴ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام هفت نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی تاریخ مذکور ۱۶۴ نفر به اعدام محکوم شده اند، که از این تعداد ۲ نفر به اعدام در ملاعام محکوم شدند.

نرگس محمدی از زندان اوین به بیمارستان اعزام شد

امروز چهارشنبه هفدهم آبان ماه، نرگس محمدی، زندانی سیاسی جهت انجام معاینات از زندان اوین به بیمارستان اعزام شد. تقی رحمانی، همسر خانم محمدی در گفتگو با هرانا گفت: “نرگس محمدی روز جاری بدون حجاب اجباری با تدابیر امنیتی شدید، جهت انجام معاینات پزشکی به بیمارستان اعزام شد.” در تاریخ هشتم آبان ماه، نرگس محمدی به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری از انتقال به بیمارستان محروم مانده بود. وی در اعتراض به ممانعت مسئولان زنان اوین از اعزامش به بیمارستان از تاریخ پانزدهم آبان ماه، دست به اعتصاب زد. بعد از این اعتصاب، فشارهای بین المللی و داخلی زیادی متوجه ی حکومت اسلامی شد.

عصبانی بود دختر دانشجو را فاحشه نامید!

غلامرضا جمشیدی ها، رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در واکنش به انتشار ویدیویی از حمله و فحاشی او در این دانشگاه گفته است «دیدم که دختران و پسران دانشجو با یکدیگر دست می‌دهند، روبوسی می‌کنند و… انگار که محرم هستند. دیدن این رفتارها برای من خیلی سخت بود و واقعاً متاثر شدم.» او به خبرگزاری ایلنا گفته است که در آن شرایط «به لحاظ روحی منقلب بوده» و از دانشجوی «متخلف» خواسته تا کارتش را بدهد و او این کار را هم کرده است و «بعد با من به دفتر آمد.» او افزوده که وقتی این دانشجو به دفترش آمده سایر دانشجویان جلوی در دفتر تجمع کرده و حرف‌های «بی‌ربطی زدند که من هم به هر حال عصبانی شدم.» روز گذشته(۱۶ آبان) ویدیویی از حمله و فحاشی غلامرضا جمشیدی‌ها، رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران را کانال تلگرامی شورای صنفی دانشجویان کشور منتشر کرد. بر اساس گزارش این کانال تلگرامی این اتفاق در روز یکشنبه ۱۴ آبان افتاده است و دلیل آن «اقدام به ضبط کارت دانشجویی یکی از دانشجویان» بوده است. در این ویدیو شنیده می‌شود رئیس دانشکده آنجا را «فاحشه‌خانه» و یکی از دانشجویان زن را «فاحشه» می‌خواند و تهدید به اخراج می‌کند.‌

چهار شهروند بهائی در کرج بازداشت شدند

صهبا طائف، شروین شبرخ، نیکا اسماعیل‌ پور و بابک زینالی، شهروندان بهائی ساکن کرج، روز سه شنبه شانزدهم آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. یک شهروند بهائی ساکن کرج در تماس با هرانا گفت: همه این شهروندان بهائی ساکن محله مهرشهر کرج هستند. ماموران در زمان بازداشت، اقدام به تفتیش منازل این افراد کردند. تاکنون از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.