‍اعتراض کشاورزان گلستانی به استناد مقامات به عکس‌های هوایی برای جبران خسارت سیل

رئیس صنفی کشاورزی گلستان در خصوص خسارات وارد شده به کشاورزان این استان گفت: «هر چند سیل به ۱۴ شهرستان استان گلستان خسارت وارد کرد، اما شمال این استان بیشتر از سایر مناطق از بارندگی های سیل‌آسای فروردین امسال آسیب دیدند. آق‌قلا، گمیشان، بندر ترکمن، کردکوی، گنبد، مینودشت و آزادشهر بیش از سایر شهرستان‌های گلستان تحت تاثیر سیل قرار گرفتند.»

وی افزود: «بیشتر خسارت سیل در بخش کشاورزی بود، عنوان کرد: برآورد‌های ما نشان می‌دهد سیل به حدود ۳۴۰ هزار هکتار از اراضی گلستان خسارت وارد کرده است. خسارت سیل به ۱۲۰ هکتار از اراضی صد‌در‌صد بود و مابقی نیز بین ۴۰ تا ۶۰ درصد خسارت دیدند. سیل همچنین باعث تلف شدن ۲۲۰۰ راس دام سبک، ۷۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی، ۸۰ هزار مرغ تخم‌گذار و ۶۲ راس دام سنگین شد. به گفته او گندم، کلزا و جو عمده محصولات آسیب دیده در سیل اخیر بودند.»

وی عنوان کرد: «امسال به دلیل قیمت پایین گندم در گلستان بیشترین سطح کشت به کلزا اختصاص یافت. میانگین تولید کلزا در سال گذشته در استان گلستان دو تن بود و امسال به دلیل خسارت سیل این میزان به نصف کاهش یافته و به یک تن رسیده است. با کاهش تولید امنیت غذایی به خطر می‌افتد. پس شاهد گرانی محصولات کشاورزی و سایر محصولاتی خواهیم بود که ماده اولیه‌شان محصولات کشاورزی هستند.»

ناکارآمدی عکس‌های هوایی در نشان دادن عمق بحران

سوخته‌سرایی تصریح کرد: «سطح خسارتی که وزارت جهاد کشاورزی قبول کرده بسیار پایین است. آنها بر اساس عکس‌های هوایی قبول کرده‌اند که فقط ۳۰ هزار  هکتار از زمین‌های کشاورزی خسارت دیده و مشمول جبران خسارت می‌شوند.»

او با تاکید بر اینکه زمین‌های خسارت دیده بیشتر از ۱۱ برابر سطح  تعیین شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: «عکس‌های هوایی استنادی نمی‌توانند واقعیت را نشان دهند.عکس‌های هوایی در واقع نشان نمی‌دهند که آب کشتزار‌ها را فراگرفته، اما در مورد محصولاتی مثل گندم حتی پنج سانتیمتر آب هم می‌تواند باعث خفه شدن ریشه شده و محصول را خراب کند.»

حجم سنگین خسارت با وعده‌‌های سرخرمن

وی افزود: «خسارت همان کشاورزانی که قرار بود  جبران شود هم به صورت کامل جبران نشده است. وعده دادند به هر هکتار دیمی که خسارت دیده دو میلیون تومان خسارت بدهند و این رقم برای زمین‌های کشاورزی که آبیاری می‌شوند پنج میلیون تومان برای هر هکتار بود. اما در عمل به نصف تقلیل یافت.»

سوخته‌سرایی با بیان اینکه معیشت مردم در استان گلستان وابستگی زیادی به بخش کشاورزی دارد، تصریح کرد: «این استان صنعتی نیست و عمده مشاغلش دامداری و کشاورزی هستند و آسیب رسیدن به بخش کشاورزی استان نه تنها کشاورزان که سایر شهروندان را نیز دچار مشکل می‌کند و اگر جبران خسارت سیل به درستی انجام نشود، اقتصاد گلستان با بحران مواجه می‌شود.»

Share: