‍ افزایش سرسام آور تورم معیشت خانوارهای کارگری را نابود کرده و دولت در وعده مهار تورم ناکام مانده است

حداقل دستمزد سال جاری از همان آغاز و حتی پس از تجدید نظر همچنان پائین تر از نرخ تورم بود. در این چند ماه نه تورم برخلاف وعده دولت تورم پائین نیامده که قیمت ها به شکل سرسام آوری افزایش مجدد یافته اند و دستمزدی که حتی همان آغاز سال جاری هم کفاف نیمی از حداقل مخارج واقعی خانوارهای کارگری را نمی داد حالا بشدت افزایش یافته است.

فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار امروز در واکنش به پاسخ وزارت کار در مورد دستبرد 600 هزار تومانی به دریافتی های کارگران در رابطه با کمک هزینه مسکن با اشاره به بدقولی دولت در مهار تورم پرسیده:

آیا دولتی‌ها به‌طور مشخص تیم اقتصادی دولت به قول‌هایی که در جلسات مزدی ۹۹ داده بودند، عمل کردند؟! آیا توانستند تورم را مهار کنند؟ آیا ندیدند که ظرف چهل و هشت ساعت به یکباره قیمت گوشت گرم، هفده هزار تومان افزایش یافت؟! آیا ندیدند که قیمت مرغ در بهترین حالت، ۱۹ هزار و پانصد تومان است؟! پارسال همین موقع، قیمت گوشت و مرغ چقدر بوده است؟ آیا بررسی کرده‌اند که بعد از قطع ارز دولتی و جایگزینی ارز نیمایی، چه بر سر قیمت سبد معیشت آمده است؟!

قطع ارز دولتی، بسیاری از کالاهای اساسی را گران کرده؛ به‌طوری‌که قیمت برنج هندی به کیلویی ۲۱ هزار تومان رسیده است! در هیچ نانوایی نان به قیمت آرد دولتی عرضه نمی‌شود!

کارگران دیگر نمی‌توانند نان و تخم مرغ بخورند؛ آیا دوستان نگران این نیستند که ظرف سه سال، قیمت مسکن ۵ برابر شده است؟! میانگین قیمت آپارتمان در تهران به متری ۲۳ هزار تومان رسیده است؛ این افزایش قیمت‌ها موجب عمیق شدن شکاف طبقاتی شده و دستمزد کارگران هر روز بیشتر از روز قبل از سبد معیشت فاصله گرفته است.

دولت خلف وعده بسیار کرده است؛ گفتند تورم را مهار می‌کنیم اما نتوانستند؛ قیمت ماسک یکشبه ۳۰ درصد گران شد؛ اکنون کرونا هم هزینه‌های مضاعف به خانوارهای کم‌درآمدِ کارگری تحمیل کرده است و این، قابل قبول نیست.

Share: