طی روز گذشته و امروز پنجشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه، شماری از کارگران شرکت شکوفا صنعت در مقابل ساختمان استانداری کرمان، جمعی از کارگران بیکار شده کارخانه گرانیت دلفان در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان واقع در استان لرستان، تنی چند از کارگران معدن زغال سنگ گلندرود واقع در استان مازندران در محل کار خود و تعدادی از ساکنین روستای سراوان شهرستان رشت، در ورودی محل دفن زباله در این روستا، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست به تجمع اعتراضی زدند. همزمان کارگران پروژه‌ای شرکت فراپتروسازان نفت ستاره بندرعباس دست به اعتصاب زده و از ادامه فعالیت روزانه خود امتناع کردند.

هرانا، روز پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، شماری از شهروندان در روستای سراوان شهرستان رشت، در اعتراض به دفن غیر بهداشتی زباله و انباشت چندین ساله پسماند در مناطق جنگلی این روستا، دست به تجمع اعتراضی زدند.

ویدیوهایی از اعتراضات امروز مردم سراوان رشت منتشر شده که برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی و انتظامی و بازداشت و ضرب و شتم شهروندان معترض را نشان می دهد. معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان نیز با اشاره به بازگشایی مسیر ورود زباله به روستای سراوان با حکم دستگاه قضایی، بازداشت تعدادی از معترضان را تائید کرده است.

 تجمع کارگران شرکت شکوفا صنعت در کرمان

به گزارش ایلنا، امروز پنجشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، گروهی از کارگران شرکت شکوفا صنعت در مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند حقوق فروردین ماه خود را تاکنون دریافت نکرده اند.

کارگران شرکت شکوفا صنعت همچنین خواستار بازگشایی حساب‌های شرکت و پرداخت حقوق هستند؛ این شرکت که در صنعت فولاد و در زمینه ساخت تجهیزات صنعتی فعالیت دارد، ۹۰۰ کارگر مستقیم دارد که تعداد پرسنل آن با پیمانکاری‌ها به ۱۵۰۰ نفر می‌رسد؛ گفته می شود هیچ کدام از این کارگران هنوز حقوق فروردین را نگرفته اند.

تجمع کارگران معدن زغالسنگ گلندرود

به گزارش ایلنا، روز چهارشنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، تعدادی از کارگران معدن زغال سنگ گلندرود در اعتراض اصرار کارفرما برای تبدیل وضعیت استخدامی خود در محل استخدام دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، کارگران معترض می‌گویند: مدیران شرکت سرمایه‌گذاری هیچ توجهی به مخالفت ما کارگران دائمی معدن گلندرود برای پیمانی شدن ندارند. این بی‌توجهی‌ها در حالی ادامه دارد که در روزهای گذشته برخی مسئولان و مدیران قول همکاری و عقد قرارداد با شرکت تهیه تولید را به کارگران همانند گذشته داده بودند که محقق نشد و روز چهارشنبه عوامل پیمانکار برای متقاعد کردن کارگران برای عقد قرارداد به کارگاه فرستاده شده بودند که در نتیجه آن ناخواسته اعتراض کارگران برای چند ساعت در محل نهارخوری شکل گرفت و در ادامه، هم مسئولان شرکت پیمانکار و هم مدیران معدن زغال سنگ گلندرود برای تصمیم‌گیری به ساختمان اداری در روستای گلندرود مراجعه کردند.

کارگران معدن گلندرودکه تعداد آن‌ها حدود ۳۰ نفر است، همچنین می‌گویند: از زمان شروع به کار (از ۸ تا ۹ سال پیش) به واسطه یک شرکت تامین نیرو طرف قرارداد با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی مشغول کار بوده‌ایم، اما اخیرا مجتمع زغال سنگ گلندرود با عقد قرارداد با پیمانکار بخش خصوصی، استخراج کارگاه و همه کارگران را از قرارداد تامین نیرو به بخش خصوصی تبدیل وضعیت کرده است که در نتیجه آن کارگران مخالفت می‌کنند.

آن‌ها می‌گویند: ما با واگذاری معدن به بخش خصوصی هیچ مشکلی نداریم اما شرایط قرارداد کارگران باید همانند سنوات گذشته به واسطه یک شرکت تامین نیرو با شرکت تهیه تولید باشد.

تجمع کارگران کارخانه گرانیت دلفان

به گزارش صدا و سیما، امروز پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، حدود ۵۲ تن از کارگر بیکار شده کارخانه گرانیت دلفان در مقابل ساختمان فرمانداری نورآباد تجمع کردند.

بنابر این گزارش، کارخانه پرشین گرانیت دلفان ۵۲ کارگر دارد و به خاطر کم توجهی مسئولان شهرستان به مشکلات آن و هزینه‌های تولید، گاز و برق و بیمه کارگران تعطیل شد و امروز کارگران با تجمع مقابل فرمانداری شهرستان دلفان خواستار حل مشکلات کارخانه و از سرگیری فعالیت آن شدند.

حدود ۲۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم با کارخانه پرشین گرانیت دلفان همکاری دارند.

اعتصاب کارگران پروژه‌ای شرکت فراپتروسازان نفت ستاره بندرعباس

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران پروژه‌ای شرکت فراپتروسازان نفت ستاره بندرعباس در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست به اعتصاب زدند.

مطالبه این کارگران افزایش دستمزد و نوبت‌کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت است.