۹ هزار پناهجوی ایرانی از استرالیا به ایران بازگردانده می‌شوند

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سفرش به استرالیا پناهجویان ایرانی را به ایران برمی‌گرداند. به گفته وزیر خارجه استرالیا این توافق سال گذشته در تهران حاصل شده و با امضای قرارداد در کانبرا عملی خواهد شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقامات استرالیایی روز چهارشنبه ۹ مارس (۱۹ اسفند) اعلام کرد که پناهجویان ایرانی در استرالیا طی قرارداد جدید این کشور با جمهوری اسلامی به ایران بازگردانده می‌شوند.
جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا گفته مذاکرات با همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف خوب پیش رفته است و او انتظار دارد که هفته آینده قرارداد استرداد پناهجویان ایرانی امضا شود.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۵ اسفند (۲۵ مارس) سفرش را به شش کشور آسیای دور آغاز می‌کند. سنگاپور، تایلند، برونئی،‌ اندونزی،‌ نیوزیلند واسترالیا مقاصد ‌ظریف در این سفر هستند.
بیشتر بخوانید: ناآرامی در کمپ پناهجویان در استرالیا در پی مرگ یک ایرانی
به گفته وزیر خارجه استرالیا، تهران مدت‌های زیادی از پذیرش پناهجویانی که نمی‌خواهند به ایران باز گردند خودداری می‌کرده است اما او گفته ظاهرا موانع این کار برداشته شده است.
بیشاپ تاکید کرده که ترجیح کشورش این است که پناهجویان داوطلبانه به کشورهای خود بازگردند اما به گفته او کسانی که هیچ استدلال قانونی برای ماندن در استرالیا ندارند می‌بایست بازگردانده شوند.

تحصن پناهجویان در کمپ گینه نو
مقدماتی که در تهران چیده شد
مذاکرات برای بازگرداندن پناهجویان ایرانی از استرالیا سال گذشته و هم زمان با سفر وزیر خارجه استرالیا به تهران آغاز شد. این مذاکرات در چارچوب کلی همکاری‌های دو کشور برای مبارزه با قاچاق انسان صورت گرفت.
در قراردادی که بناست سه‌شنبه هفته آینده، ظریف در کانبرا پایتخت استرالیا آن را امضا کند، قید شده که پناهجویانی که به ایران بازگردانده می‌شوند نباید تحت آزار و اذیت قرار گرفته یا بازداشت شوند.
این قرارداد بالغ بر ۹ هزار پناهجوی ایرانی را در بر می‌گیرد. ۴۰۰ نفر از این پناهجویان در مراکزی که استرالیا برای پناهجویان غیرقانونی در اقیانوس آرام، جزایر نائورا و پاپوآ گینه نو برپا کرده اقامت دارند. این جزایر شرایط بسیار غیرانسانی و بدی دارند و تا کنون پناهجویان ساکن این جزایر چندین بار به شرایط بد آنجا اعتراض کرده‌اند. در جریان این اعتراضات یک پناهجوی ایرانی کشته شد. یک پناهجوی ایرانی دیگر نیز در اثر ابتلا به یک عفونت ساده درگذشت.
بیشتر بخوانید: اعتصاب غذا و لب‌دوزی در کمپ پناهجویان استرالیا
دولت استرالیا مدعی است که این پناهجویان در حقیقت “مهاجران اقتصادی” بوده و پناهجوی سیاسی یا اجتماعی نیستند. این افراد به دلیل نداشتن یک آینده روشن ایران را ترک کرده‌اند واسترالیا نیز از پذیرش آنها خودداری می‌کند. دولت ایران نیز تا کنون از قبول بازگشت آنها خودداری کرده است.
بازگشت داوطلبانه یک زوج ایرانی از کامبوج
شرایط اقامت پناهجویان در جزایر استرالیا بسیار اسفناک است

تابستان گذشته استرالیا چهار پناهجو را که درخواست پناهندگی‌شان در این کشور پذیرفته نشده بود به کامبوج انتقال داد. این چهار پناهجو شامل دو مرد و یک زن ایرانی و یک مرد مسلمان اقلیت روهینگیا اهل کشور میانمار هستند که پیش از آن در اردوگاه پناهجویان استرالیا در جزیره نائورو اقامت داشته‌اند.
دولت استرالیا در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ با کامبوج قراردادی بست که طبق آن پناهجویانی که با تقاضای پناهندگی‌شان موافقت نشده می‌توانند به این کشور انتقال یابند. مدت این قرارداد چهار سال است. کامبوج در ازای پذیرش پناهجویان ۵۵ میلیون دلار استرالیا (۴۱ میلیون دلار آمریکا) از دولت استرالیا دریافت کرده است.
یک زوج ایرانی که در میان این پناهجویان هستند به سرپرست دفتر پناهندگان در کامبوج گفته‌اند که می‌خواهند به ایران باز گردند چرا که دچار “غربت‌زدگی” شده‌اند. اکتبر گذشته نیز دو تن از اقلیت‌های روهینگیا به میانمار باز گشتند. در حال حاضر تنها یک ایرانی و یکی دیگر از وابستگان مذهب روهینگیا در کامبوج مانده‌‌اند و به گفته سرپرست دفتر امور پناهندگان کامبوج از زندگی جدیدشان راضی هستند.
قرارداد استرداد پناهجویان از استرالیا به ایران در حقیقت بازتاب توافق اتمی ایران با کشورهای پنج به علاوه یک و در راستای برنامه این کشور برای گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با غرب در سایه برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است.


نظرات بسته شده است