شاید شیخ ها بهتر می دانند: جهاد نکاح، فلسفه خوشى پرستى، تمتع از لذايذ دنياى زودگذر و دیگر فتواهای وبلاگ نویسان دنیای عرب

افزایش نفوذ اینترنت در کشورهای عربی، پیدایش ستاره های به اصطلاح، شبکه ای را در این کشورها به همراه داشته است. ایدئولوژی این اشخاص اغلب تندرو و رادیکالی بوده و دنبال کنندگان و مریدان آنها در فضاهای مجازی همچون “Facebook” و “Twitter” به میلیون ها نفر می رسد.
برای مثال، جهاد نکاح و چشم پوشی از مجازات برای آزار و اذیت جنسی و دیگر افکارتی که وبلاگ نویسان عرب خاورمیانه با دنبال کنندگان درمیان می گذارند، موضوعاتی هستند که پرتال “Lenta.ru” به تحلیل آنها می پردازد.
محمد العریفی
شیخ محمد عریفی یکی از تاثیرگذارترین وبلاگ نویسان عربستان سعودی است. او در “Twitter” 14،4 میلیون، در “Facebook” 21 میلیون و در کانال تلگرام نیز 31 هزار دنبال کننده دارد. عریفی در میان واعظان مسلمان به عقاید تندرو و دیدگاه های افراطی معروف است.
گفته می شود که شیخ عریفی کسی بود که ایده ی جنبش جهاد نکاح را فتوا داد. این موضوعی بود که در سال 2013 میلادی و به دنبال سفر گروهی از دختران تونسی به سوریه برای ارضای نیازهای جنسی مبارزان مخالف رژیم بشار اسد در این کشور به میان آمد. عریفی طی فتوایی، از بانوان مسلمان فرقه سنت خواست تا به صورت داوطلبانه به مناطق تحت درگیری در سوریه رفته و نیازهای جنسی و شهوتی مخالفان مبارز حکومت بشار اسد را بر طرف سازند.
عریفی همچنین بارها رفتارهای خشن با زنان در جامعه را توجیه کرده است. در این رابطه او حتی در یک برنامه ی تلوزیونی در سال 2007 میلادی اعلام کرده بود که مرد می تواند زن خود را درصورت عدم فرمانرداری و اطاعت از او، به آرامی کتک بزند. او در سال 2012 میلادی نیز چند تویت با مزمون اینکه زن نباید خارج از خانه کار کند، منتشر نمود. هنگامی که کمپانی خطوط هوایی عربستان “Saudi Arabian Airlines” اعلام کرد که از همکاری و پذیرش بانوان به عنوان مهماندار صرفه نظر خواهد نمود، عریفی در “Twitter” خود با ابراز خرسندی، به شدت از تصمیم این کمپانی حمایت نمود. او در این رابطه ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک، خطوط هوایی عربستان خواهد توانست تمامی کارمندان خود را به تک جنسیتی تغییر دهد.

محمد العريفي
sputnik

نظرات بسته شده است