ایران می‌خواهد بدهی ۵۰۰ میلیون دلاری خود به آلمان را بپردازد

ایران بعد از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی در تلاش است تا ارتباطات بانکی خود با آلمان را عادی سازد. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران می​گوید این کشور بدهی خود با آلمان را تسویه خواهد کرد.
به گزارش دويچه وله عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در مصاحبه با هفته​نامه آلمانی “اشترن” اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران بدهی ۵۰۰ میلیون دلاری (حدود ۴۴۰ میلیون یورو) خود به آلمان را در صورت فراهم شدن امکان پرداخت بانکی تسویه خواهد کرد. وی گفت: «مبلغ بدهی برای پرداخت آماده است.»
آخوندی در این مصاحبه که چهارشنبه (۱ اردیبهشت/ ۲۰ آوریل) منتشر شد خاطرنشان ساخت که به جای نگرانی از تحریم​های مالی آمریکا علیه ایران و خویشتن‌داری در قبال شرکای ایرانی، بانک​های آلمانی باید از مقامات آمریکایی “مجوزهای ویژه” برای معاملات بانکی درخواست کنند. وی همچنین اضافه کرد: «ما می​خواهیم مناسبات اقتصادی درازمدت برقرار کنیم و همکاری با شرکت​های آلمانی در این بین نقش مهمی را بازی می‌کند.»
این مقام ایرانی در مصاحبه با هفته‌نامه آلمانی “اشترن” تأکید کرد، ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود درصدد است به یک “مرکز ثقل برای حمل و نقل و تدارکات در منطقه” تبدیل شود. به همین منظور جمهوری اسلامی سرگرم برنامه‌ریزی برای پروژه‌هایی به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار آمریکا برای توسعه زیرساختارهای خود است. از این مبلغ حدود ۲۸ میلیارد دلار تنها برای توسعه و مدرنیزه کردن شبکه ریلی و همچنین تأمین ۲۸ هزار واگن باربری و ۲ هزار و ۵۰۰ واگن مسافربری جدید صرف خواهد شد.
سفر معاون صدراعظم آلمان به ایران
بعد از توافق هسته​​ای ایران و ۶ قدرت جهانی مناسبات ایران با غرب در حال عادی شدن است و مقام‌های غربی اخیرا بارها به ایران سفر کرده‌اند. زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم ‌آلمان جزو نخستین سیاستمداران غربی بود که در تابستان گذشته (۲۳ ژوئیه/ ۱ مرداد) در راس یک هیات اقتصادی به ایران سفر کرد.
منتقدان گابریل در آن زمان گفتند که سفر وی به ایران “زودهنگام” بوده و شک و شبهه‌های بسیاری را برانگیخته است.
به نوشته اشترن قرار است معاون صدراعظم آلمان در ماه مه امسال نیز برای دومین بار به ایران سفر کند. این بار ۳۰۰ تن از نمایندگان شرکت​های آلمانی وزیر اقتصاد را همراهی خواهند کرد


نظرات بسته شده است