نامه ٥٤ اقتصاددان و كارآفرين به خامنه اى براى پايان تبعيض اقتصادى عليه بهائيان ايران

ایران وایر :  ۵۴ اقتصاددان و کارآفرین از کشورهای مختلف جهان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیدعلی خامنه‌ای، خواستار پایان «تبعیض اقتصادی» علیه بهائیان در ایران شده‌اند.
این اساتید دانشگاه و مدیران مراکز تجاری در نامه یاد شده به پلمپ محل کسب و کار بهائیان به دلیل تعطیل کردن در روزهای مقدس اشاره کرده‌ و تاکید کرده اند: «به عنوان بزرگ ترين اقليت مذهبی غيرمسلمان ايران، بهائيان مورد سرکوب سازمان يافته شامل فشار شديد اقتصادی شده‌اند.»
در سال‌های گذشته بهائیان به شکل‌های مختلفی زیر فشار قرار گرفته اند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷، بسیاری از منازل و املاک آن ها تنها به دلیل باورهای دینی مصادره شده اند. در اسنادی که سال ۱۳۶۸ به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده است، آمده است: «در صورت بهائی بودن، اجازه استخدام ندارند… و پست‌های موثر (مانند معلمی و…) به آنان داده نشود.»
در این شرایط که جامعه بهائی در ایران از امکان استفاده از فرصت‌های شغلی دولتی و نیمه‌ دولتی محروم شده است، شمار زیادی از آن ها به شغل‌های آزاد روی آورده اند.
محرومیت و ممانعت از تحصیل دانشگاهی نیز بخشی دیگر از محدویت هایی است که امکان دست یافتن به مشاغل تخصصی را از جامعه بهائی ایران سلب کرده است. در این شرایط، تلاش بهائی ها برای تحصیل در «موسسه آموزش عالی مجازی بهائیان»(BIHE) نیز با سرکوب نیروهای امنیتی و قضایی روبه رو شد.
در یکی دیگر از اسناد موجود، «سیدمحمدعلی ابطحی»، از اعضای وقت هیات نظارت بر اجرای قانون اساسی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی خواستار دستور پی گیری و تسریع در ضبط و توقیف وسایل آموزشی بهائیان که در این نامه «فرقه» معرفی شده اند، شده است.
محرومیت‌های تحصیلی و اقتصادی در سال‌های گذشته علیه بهائیان ایران شدت یافته است. تعدادی از استادان و شاگردان موسسه آموزش عالی مجازی بهائیان هم اکنون در زندان به سر می‌برند و تعدادی از دانشجویان محروم از تحصیل که نسبت به این بی‌قانونی اعتراض کرده‌اند، به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
در هفته‌های گذشته و هم زمان با اعیاد مذهبی بهائیان، فشار به مغازه داران در استان‌های مازندران و هرمزگان تشدید شده است. در چندین شهر استان مازندران مغازه‌های بهائیان به دلیل تعطیلی در روز «عید رضوان» پلمپ شده و به مغازه‌داران در بندرعباس تذکر داده شده است در صورت تعطیلی در این روز، با پلمپ و جریمه روبه رو خواهند شد.
۵۴ اقتصاددان و کارآفرینی که به رهبر جمهوری اسلامی این نامه سرگشاده را ارسال کرده‌اند، تاکید کرده اند: «ما از دولت ايران می‌خواهيم تا از بستن محل کسب و کار بهائيان دست بردارد و به شهروندان بهائی اجازه مشارکت کامل در زندگی اقتصادی و اجتماعی بدهد.»


نظرات بسته شده است