واشینگتن ادعا کرد: آمریکا قدرت بازگرداندن تحریم‌های ایران را دارد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که آمریکا قدرت و ابزار کافی برای بازگرداندن تحریم‌های ایران را در اختیار دارد.
«جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آخرین ساعات روز چهارشنبه به وقت تهران، در واکنش به هشدار «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران نسبت به عواقب زیرپاگذاشته شدن برجام و مضرات نقض آن برای جامعه بین‌الملل مدعی شد که آمریکا تاکنون کاملاً به برجام پایبند بوده و این کشور قدرت و ابزار کافی برای بازگرداندن تحریم‌های ایران را در اختیار دارد.
خبرنگار آسوشیتدپرس از سخنگو پرسید که آیا با 2 طرحی که کنگره برای ممنوع کردن فروش بوئینگ و خرید آب سنگین در دست تصویب دارد و با توجه به سخنان جدید پرزیدنت روحانی درباره ازسرگیری برنامه هسته‌ای، آیا منطقی نیست که ایران در صورت تصویب این طرح‌ها دست از اجرای برجام بکشد.
سخنگو پاسخ داد: «ما کماکان به اجرای برجام پایبند مانده‌ایم، در عین حال همه ابزار لازم و قدرت کافی برای بازگرداندن تحریم‌ها در صورت زیرپا گذاشته شدن توافق توسط ایران را داریم.»
خبرنگار دوباره پرسید «شما می‌گویید که به توافق پایبندید در صورتی که ایران از احتمال عدم پایبندی سخن می‌گوید.»
جان کربی پاسخ داد: «هر توافقی باید توسط همه طرفین اجرا شود.»
رئیس‌جمهور ایران روز چهارشنبه برای چندمین بار گفت که ایران به عهد خود در توافق هسته‌ای پابرجا و متعهد است. روحانی البته لحن جدیدی هم در بخشی از سخنرانی خود به کار برد و گفت: «اگر روزی 1+5 از تعهدات خود سر باز بزند، در زمان کوتاهی به نقطه مطلوب می‌رسیم.»
رسانه‌های خارجی این سخن روحانی را نوعی تهدید به از سرگیری برنامه هسته‌ای و شروع مجدد کار در راکتورهای سیمان‌اندود شده سازمان انرژی اتمی تفسیر کردند.

jwan


نظرات بسته شده است