ترکش‌های جنگ جهانی به روش چینی به ایران هم می‌رسد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور جدید امریکا تا اینجای کار نشان داده است مبارزه تجاری با چین برایش اولویت دارد و می‌خواهد در مهار چین نقش تازه‌ای به امریکا بدهد، حتی اگر به جنگ جهانی تجاری منجر شود.
رییس‌جمهور امریکا چه برگ‌هایی دراختیار دارد: برگ برنده مهم ترامپ در مبارزه با چین مازاد تجاری حدود ۳۲۰ میلیارد دلاری چین در تجارت خارجی با امریکاست. ترامپ وعده داده بود اگر چین نرخ یوان را همچنان دستکاری کند نرخ تعرفه واردات بر واردات کالاهای چینی می‌بندد و این تهدید کمی نیست.
برگ برنده دوم امریکا در مبارزه با چین چیست؟ سرمایه‌گذاری صدها میلیارد دلاری شرکت‌های کوه‌پیکر امریکایی در صنایع گوناگون چین می‌تواند یک برگ برنده برای ترامپ و اهرم فشار باشد مبنی بر اینکه سرمایه این شرکت‌ها را از چین بیرون بکشد. اما برگ برنده نخست امریکای ترامپ در متوقف یا کند کردن آهنگ ورود کالاهای چینی به بازار امریکا ممکن است که مزدبگیران امریکایی را تحت فشار قرار دهد و عادت مصرفی آنها را که خرید کالای ارزان چینی است به مخاطره بیندازد. برگ برنده دوم ترامپ نیز به سادگی از ذهن به عمل درنخواهد آمد اما ممکن است.
انتخاب یک اقتصاددان ضد سیاست‌های چین در امریا موجی از هیجان برانیگخته است و البته دیر یا زود شاهد سرازیر شدن آثار این انتخاب به جهان از جمله ایران خواهیم بود. چینی‌ها بدون تردید روزهای سختی در پیش خواهند داشت و در این روزهای سخت دنبال بازارهای جدید خواهند بود. یکی از این بازارها می‌تواند ایران باشد که امیدوار است با فروش و صادرات نفت بازار مصرف بزرگ‌تری داشته باشد.
بخشی از ده‌ها دلار لباس چینی که اکنون به سمت امریکا سرازیر است می‌تواند به سمت بازار ایران هم سرازیر شود و البته کالاهای دیگر نیز هستند. جنگ جهانی تجاری در راه است؟ این را یک مقاله کوچک که در زیر می‌خوانید بررسی کرده است.
منتقد چین در راس رییس شورای تجارت آمریکا
انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا در چین هم خیلی مورد توجه قرار گرفته است. این آگهی یک مجله چینی در دکه روزنامه‌فروشی در شانگهای است. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب آمریکا، یک اقتصاددان منتقد سرسخت چین را رییس شورای تجارت ملی کرده است. این نهاد تازه‌تاسیس قرار است در تجارت و صنعت برای آمریکا سیاستگذاری کند.
پیتر ناوارو، چهره دانشگاهی که در دوره رقابت‌های انتخاباتی مشاور دونالد ترامپ بود، کتاب‌هایی نوشته است که در آن از سیاست آمریکا در قبال چین به‌شدت انتقاد کرده است؛ از جمله کتاب‌های «جنگ‌های چینی آینده» و «مرگ به دست چین». آقای ترامپ در دوره انتخابات بر مساله تجارت خارجی آمریکا خیلی تاکید می‌کرد و از جمله از برخی توافق‌های تجاری با چین و مکزیک انتقاد می‌کرد. دونالد ترامپ که از کمتر از یک ماه دیگر رسما دولت را از باراک اوباما تحویل می‌گیرد، همین حالا هم با تماس تلفنی با رییس‌جمهور تایوان و همین‌طور برخی اظهارنظرهایش اعتراض مقام‌های پکن را برانگیخته است.
تیم دونالد ترامپ که مقدمات انتقال دولت را می‌چیند، در اطلاعیه‌اش درباره انتصاب آقای ناوارو به این سمت سیاستگذاری برای تجارت و صنعت آمریکا گفته است که او با بینش اقتصادی‌اش، جلوی فرار فرصت‌های شغلی از ایالات متحده را می‌گیرد. پیتر ناوارو در یادداشتی که تازگی برای سانفرانسیسکو کرانیکل نوشته، گفته است: «از دید ترامپ، همان‌قدر که تجارت آزاد خوب است، تجارت منصفانه هم باید خوب باشد. وگرنه به همین جا می‌رسیم که هستیم: فرسایش شدید شالوده تولید در ایالات متحده، دستمزدهای راکد در ۱۵ سال گذشته، و بیش از ۱۲ میلیون آمریکایی که نمی‌توانند کار خوبی با دستمزد آبرومندی پیدا کنند.»
به گزارش ساعت ۲۴، بر اساس یک کتاب آقای ناوارو «مرگ به دست چین»، یک فیلم مستند هم ساخته شده است که می‌شود به رایگان روی یوتیوب دید. او در مقدمه این فیلم از بینندگان می‌خواهد که با نخریدن محصولات ساخت چین، از آمریکا دفاع کنند و خانواده خود را حمایت کنند.
این فیلم به تاثیر صنعت چین بر محیط زیست هم به عنوان یکی از جنبه‌های منفی رشد اقتصادی چین اشاره می‌کند. منتقدان این روی‌کرد می‌گویند اقدام‌های تند علیه تجارت با چین می‌تواند به یک «جنگ تجاری» منجر شود که هم به آمریکا و هم به چین صدمه می‌زند


نظرات بسته شده است