۳۰۰ شرکت فرانسوی در تهران فعالند و ۱۷۰۰ شرکت نیز در راه هستند

رهبران فرانسه در دهه اخیر و در پرونده هسته‌ای ایران یکی از سختگیرترین کشورها بودند. آنها در جریان گفت‌وگوهای طولانی در وین نیز چندین بار کار را تا مرز توقف پیش بردند، اما برجام سرانجام تصویب شد. در حالی که فرانسوی‌ها این سختگیری را در مذاکرات داشتند اما پس از برجام با شتاب به بازار ایران آمده‌اند.
بزرگ‌ترین قرارداد منعقد شد و خودروسازهای این کشور قراردادهای مهمی با ایرانیان بسته‌اند که حتی با مخالفت منتقدان دولت همراه شد. حالا اما خانم موریل پنیکو در تهران و در یک نشست خبری می‌گوید ارزش تجارت ایران و فرانسه ۲۳۵ درصد رشد را در سال ۲۰۱۶ تجربه کرده‌اند. او می‌گوید ۳۰۰ شرکت فرانسوی در بخش‌های گوناگون در حال فعالیت هستند و ۱۷۰۰ شرکت دیگر تمایل دارند به ایران بیاین. گزارش رادیو فرانسه را از نشست خبری موریل پنیکو می‌خوانید:
رشد ۲۳۵ درصدی
با ورود ۳۰۰ شرکت فرانسوی به بازار ایران، روابط اقتصادی و تجاری بین فرانسه و ایران شتاب تازه‌ای به خود گرفته است. مبادلات دوجانبه اقتصادی میان فرانسه و ایران در سال ۲۰١۶ میلادی نسبت به سال پیش از آن ۲۳۵ درصد افزایش یافته است. خانم «موریل پِنیکو» مدیرعامل آژانس بیزینس فرانس و سفیر فرانسه در سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در یک نشست خبری در سفارت فرانسه در تهران که در روز چهارشنبه، ۸ مارس برگزار شد، اعلام کرد که روند فزاینده مبادلات تجاری و اقتصادی بین فرانسه و ایران آغاز شده و هدف حداقلی آن، رسیدن به شرایط پیش از تحریم‌هاست.
«موریل پِنیکو» گفت بیش از ۲ هزار شرکت فرانسوی، خصوصاً شرکت‌های متوسط و کوچک فرانسوی برای ورود به بازار ایران ابرازعلاقه کرده‌اند و بیزینس فرانس در حال برنامه‌ریزی برای همراهی آنها برای ورود به بازار ایران است. او همچنین گفت طی فقط ١۴ ماه که از اجرای برجام می‌گذرد، ۳۰۰ شرکت فرانسوی با همراهی این شرکت دولتی فرانسه به بازار ایران وارد شده‌اند. او تاکید کرد که این شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله، نفت، هوانوردی، تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین‌آلات، معدن، صنایع پلاستیک، مواد غذایی و کشاورزی و تجهیزات ورزشی فعالیت دارند.
خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که فرانسه از جمله معدود کشورهایی بوده است که برای ورود به بازار ایران منتظر نشد و بیزینس فرانس، به عنوان آژانس دولتی این کشور با وظیفه تسهیل در فعالیت‌های شرکت‌های فرانسوی برای ورود به بازارهای خارجی، پیش از اجرایی شدن برجام در سپتامبر ۲۰١۵ اقدام به گشایش دفتر فعالیت‌های خود در تهران کرد.
مدیرعامل آژانس بیزینس فرانس به مشکلات مربوط در جهت استقرار شرکت‌های فرانسوی در ایران اشاره کرد و گفت: فراهم کردن زمینه‌های لازم برای ورود یک شرکت فرانسوی به بازار ایران ۲ تا سه سال زمان می‌برد و این موضوع تنها مختص به بازار ایران نیست. او تصریح کرد برای استقرار بهینه شرکت‌های فرانسوی در بازارهای جهانی، از جمله بازار ایران باید شرایط فنی و مالی لازم فراهم گردد و این موضوع مستلزم زمان بوده و حداقل ۲ تا سه سال زمان می‌برد.
به گزارش ساعت ۲۴، سفیر فرانسه در سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی، مسائل و مشکلات بانکی و بیمه‌ای را از مهم‌ترین مشکلات برای شرکت‌های فرانسوی در راستای دسترسی به بازار ایران عنوان کرد. او گفت با وجود تردید بانک‌های بزرگ که برای فعالیت در بازار ایران از اقدامات تلافی جویانه امریکا هراس دارند، تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت‌های متوسط و کوچک فرانسوی برای ورود به بازار ایران با تضمین دولت فرانسه و از طریق یک شبکه مهم از بانک‌های منطقه‌ای اروپایی میسر شده و هم‌اکنون در حال اجراست. او در این راستا گفت هم‌اکنون ۴۰ بانک اروپایی با ایران کار می‌کنند که از این تعداد ۲ بانک فرانسوی هستند.
«موریل پِنیکو» همچنین گفت بیزینس فرانس و دیگر مراجع مربوط در فرانسه برای فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای ورود بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ فرانسوی به بازار ایران تمام تلاش خود را انجام می‌دهند، اما نباید فراموش کرد که این یک فرآیند بسیار پیچیده بوده و حل و فصل آن زمان‌بر است.


نظر بگذارید