سازمان ملل: جهان با بزرگترین بحران انسانی مواجه است/ گرسنگی در کمین 20 میلیون نفر

سازمان ملل متحد هشدار داد که جهان با بزرگترین بحران انسانی از سال 1946 تاکنون مواجه است و سومالی و سه کشور دیگر(کنیا، یمن و سودان جنوبی) برای نجات بیش از 20 میلیون نفر از گرسنگی و بیماری ها بشدت به کمک نیازمندند.
به گزارش ایرنا، شبکه خبری سی ان ان روز شنبه نوشت، «استفان اوبرین» نماینده سازمان ملل در امور بشردوستانه از کشورهای جهان خواست به نجات مردم در کنیا، یمن، سودان جنوبی و سومالی کمک کنند.
وی روز جمعه گفت: ما در برهه تاریخی مهمی بسر می بریم. همین ابتدای سال با بزرگترین بحران انسانی از زمان زمان تشکیل سازمان ملل متحد مواجه هستیم.
اوبرین افزود: اکنون بیش از 20 میلیون نفر در سراسر چهار کشور جهان با گرسنگی و قحطی مواجه هستند. بدون تلاش جهانی هماهنگ و جمعی، مردم از گرسنگی خواهند برد و بسیاری دیگر از بیماری جان خود را از دست خواهند داد.
در سومالی بیش از 6 میلیون نفر به کمک غذایی نیاز دارند که بیش از نیمی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهد.
یکی از ساکنان موگادیشو گفته است خشکسالی، قحطی قریب القوع و حضور تروریست های الشباب این کشور و مردم آن را در وضعیت ناامید کننده ای قرار داده است. اوضاع در سومالی بسیار وخیم است و مردم از گرسنگی می میرند و فاقد آب آشامیدنی هستند.
سازمان ملل اعلام کرد در کشور همسایه سومالی، کنیا، بیش از 2.7 میلیون نفر با خطر قطحی مواجه هستند و این آمار می تواند تا ماه آینده به 4 میلیون نفر افزایش یابد.
اوبرین گفت: سازمان ملل در همکاری با دولت کنیا درخواست کمک مالی به مبلغ 200 میلیون دلار را برای انتقال کمک های به موقع برای نجات افراد بزودی آغاز خواهد کرد.
طبق گزارش سازمان ملل در سودان جنوبی که به تازگی قحطی اعلام شد بیش از 7.5 میلیون نفر به کمک نیازمندند و بیش از نیمی از آنها ناپدید شده اند. در یمن نیز بیش از هفت میلیون نفر بشدت در معرض ناامنی غذایی هستند.
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد هفته گذشته نسبت به غفلت از بحرانی که سومالی با آن مواجه است، هشدار داد و بر وظیفه اخلاقی همگانی برای حمایت از افرادی که بشدت از چنین وضعیتی رنج می برند، تاکیدکرد.
سومالی علاوه بر نیاز مالی، با خطر قحطی و گرسنگی و بیماری ها از جمله شیوع وبا و سرخک مواجه است.
هفته گذشته، «حسن علی خیر» نخست وزیر سومالی اعلام کرد که 110 نفر از گرسنگی و بیماری های ناشی از خشکسالی جان باخته اند.


نظر بگذارید