سرعت نرخ بیکاری درتهران ۲برابر کل کشور

بیکاری

برخلاف آنچه گفته می شود که امکانات کشور بیشتر در تهران توزیع می شود و شهروندان استان تهران در موقعیت رانتی قراردارند دست کم آمار ارایه شده از سوی یک مدیر استانی که در تازه ترین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اتاق تهران ارایه شد نشان می دهد سرعت رشد نرخ بیکاری در استان تهران نسبت به استانهای دیگر بالاتر بوده است.
شاید یکی از دلایل رشد بالاتر نرخ بیکاری در استان تهران انباشت شمار قابل اعتنای تحصیلکردگان این استان باشد که امکان یافتن شغل برای آنها نسبت به دارندگان دیپلم کمتر شده است.گزارش کوتاهی از آمارهای ارایه شده از طرف حاتم کرمی مقام استانی وزارت کار را می خوانید.
رشد ۳.۵ درصدی نرخ بیکاری
حاتم شاکرمی، مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران گزارشی از وضعیت اشـتغال و بیکاری این استان ارائه کرد. او گفت: بر اساس اطلاعات سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۴، از تعداد یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۲۷۷ کارگاه فعال در کل کشور که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند، تعداد ۲۲۷ هزار و ۹۴۶ کارگاه، در سطح تهران قرار دارند که تقریباً معادل ۱۸.۷ درصد است. هم‌چنین از تعداد ۱۳ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۷۲۶ نفر بیمه‌شده اصلی، تعداد سه میلیون و ۱۷۳ هزار و ۹۲۰ نفر بیمه‌شده استان تهران هستند که سهم بیمه‌شدگان استان تهران به ۲۳.۱ درصد می‌رساند.او افزود: همچنین در یازده ماهه سال ۱۳۹۵ تعداد کارگاه‌های فعال تحت پوشش استان تهران ۲۳۰ هزار و ۹۲۶ کارگاه است و تعداد بیمه‌شدگان اصلی در این استان، معادل سه میلیون و ۲۰۸ هزار و ۲۹۷ نفر است. مقایسه تعداد یبمه‌شدگان اصلی در یازده ماهه سال ۹۵ و با تعداد بیمه‌شدگان در شش ماهه نخست سال۹۵ ، نشان می‌دهد که ۲۸ هزار و ۶۹۵ نفر نفر به تعداد بیمه‌شدگان افزوده شده است.
به گزارش ساعت ۲۴، شاکرمی با اشاره به اطلاعات سرشماری سال ۱۳۹۵ گفت: به لحاظ استقرار بخش اعظمی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در استان تهران، میزان فارغ‌التحصیلان این استان نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است و این امر سبب شده در بازار کار استان، با بیکاری جوانان به خصوص دانش‌آموختگان دانشگاهی مواجه باشیم؛ به طوری که بر اساس آمار رسمی در حدود ۳۰ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۲۹ساله را جوانان فارغ‌التحصیل جویای کار تشکیل می‌دهند.او افزود: بررسی نرخ مشارکت اقتصادی در استان نیز نشان می‌دهد که این نرخ از ۳۶ درصد در سال ۱۳۹۰به ۴۰.۲ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. رشد این رقم، بیانگر این واقعیت است که نرخ مشارکت نسبت به سال ۱۳۹۴ حدود ۳.۱ درصد افزایش داشته است و در کشور این افزایش به میزان ۱.۲ درصد بوده است.
مدیرکل سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در مورد آمار بیکاری استان نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: نرخ بیکاری در کل کشور در سال ۱۳۹۴معادل ۱۱ درصد بوده که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۱۲.۴ درصد رسیده و این حاکی از رشد ۱.۴ درصدی نرخ بیکاری در کل کشور است. اما نرخ بیکاری استان تهران از ۸.۱ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۱۱.۶ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده و رشد ۳.۵ درصدی را در نرخ بیکاری تهران به ثبت رسانده است. شاکرمی‌ در ادامه حضور یک‌سوم از اتباع خارجی مجاز و غیرمجاز کشور در استان تهران را موجب اشغال فرصت‌های شغلی در استان دانست و افزود: تعداد تبعه خارجی مجاز در تهران ۴۵۲ هزار و ۴۵ نفر و تعداد اتباع غیرمجاز در پایتخت حدود ۵۶۵ هزار نفر است. از این رو پیشنهاد می‌شود نسبت به تشکیل شعبه تخصصی رسیدگی به جرایم اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز در استان تهران اقدام شود.او در بخش دیگری از سخنانش به این نکته اشاره کرد که امسال برای نخستین بار، منابع صندوق بیمه بیکاری بر مصارف آن پیشی گرفته است. این مقام مسئول در ادامه گزارش به برنامه نهاد متبوع خود برای افزایش اشتغال در استان تهران اشاره کرد که ارائه مشوق‌های کارفرمایی، مهارت‌آموزی در محیط کار، ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، تامین مالی خرد با رویکرد پیوندی، حمایت از استارتاپ‌ها و ساماندهی بیمه بیکاری و اشتغال مجدد از جمله این برنامه‌هاست.

s 24


نظر بگذارید