صادق زیباکلام : عده ای به خاطر اینکه احمدی نژاد مقابل رهبری ایستاده، به او رای می‌دهند

ایران وایر: ثبت نام محمود احمدی نژاد برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری به یکی از پربحث‌ترین موضوعات خبری تبدیل شده است. او بر خلاف توصیه علنی آیت‌الله خامنه‌ای وارد ستاد انتخابات شد و برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. کاری که بسیاری را شگفت زده کرده و خشم بسیاری از اصولگرایان را برانگیخته است. با دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره این موضوع گفت وگو کرده‌ایم.
ثبت نام احمدی نژاد برای کاندیداتوری انتخابات 96 بسیار غیر منتظره بود …
بله، البته در گذشته هم مواردی بوده که نشان می‌دهد آقای احمدی‌نژاد در لحظه تصمیم می‌گیرند و تصمیم‌شان خیلی بر مبنای بررسی عمیق و همه‌جانبه موضوع نیست و خیلی هم با دیگران درباره اخذ تصمیم صلاح و مشورت نمی‌کنند. شبیه کاری که ایشان دیروز انجام دادند در اردیبهشت سال 90 هم انجام دادند. یعنی بعد از این‌که بر سر استعفای وزیر اطلاعات آقای حیدر مصلحی با رهبری اختلاف نظر پیدا کردند، ایشان قهر کردند و یازده روز خانه‌نشینی اختیار کردند. آنچه مسلم است این تصمیم خلاف توصیه رهبری به ایشان بود و علی رغم چیزی بود که خود ایشان هم قبلا اعلام کردند. کتبا به رهبری نامه‌ نوشتند به هیچ وجه قصد شرکت در انتخابات را ندارم و حتی در مصاحبه‌ها گفته بودند نه تنها شرکت نمی‌کنم بلکه از هیچ فردی هم حمایت نمی‌کنم ولی عملا همه را نقض کردند.
فکر می‌کنید هدف‌شان از این کار چیست؟
به هر حال آقای احمدی نژاد خوب می‌دانستند که اگر این کار را بکنند، تبدیل به یک بمب خبری می‌شود. همین اتفاق هم افتاد. نکته دیگر اینکه آقای احمدی نژاد پایگاه اجتماعی‌شان عمدتا بین روستاییان، اقشار و لایه‌های محروم تر جامعه و شهرستان‌های کوچک است شاید با به چالش کشیدن و ایستادن در مقابل مقام معظم رهبری ایشان می‌خواهند بین اقشار و لایه‌های تحصیل‌کرده تر، مرفه تر، ساکنین شهرهای بزرگ و این اقشار هم برای خودشان یک پایگاهی ایجاد کنند.
از لحظه ثبت نام تا الان بحث بر سر تائید صلاحیت و عدم تائید صلاحیت ایشان است، نظر شما در این باره چیست؟
من معتقدم که ایشان تا آخر درحقیقت ایستادگی نخواهند کرد و خودشان هم این را می‌دانند و اندکی که جلوتر برویم به نفع آقای بقایی یا فرد دیگری از دستیاران شان کناره‌گیری خواهند کرد. اما با توجه به حجم پرونده‌های آقای بقایی در قوه قضائیه بعید به نظر می‌رسد صلاحیت ایشان هم تائید شود. صلاحیت خود آقای احمدی نژاد هم خیلی بعید به نظر می‌رسد تائید شود برای اینکه از نظر شورای نگهبان یکی از ویژگی‌های فردی که نامزد ریاست جمهوری می‌شود، التزام به ولایت فقیه است و آقای احمدی‌نژاد عملا با این ثبت نامی که کردند، حتی اگر ایشان سایر شرایط را داشته باشند، این یکی را ندارند.
اگر ایشان ردصلاحیت شوند چه واکنشی نشان می‌دهند؟
ااحتمالا در ابتدا می‌گویند از قانون تمکین می‌کنم اما قطعا ایشان واکنش نشان خواهند داد. رد صلاحیت ایشان هزینه زیادی برای نظام دارد، جدا از این که ایشان دو دوره رئیس جمهور بودند، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند. سوالاتی که درباره ردصلاحیت مرحوم هاشمی به وجود آمده بود، در مورد احمدی نژاد هم در ابعادی محدودتر به وجود می‌آید. یعنی خیلی‌ها خواهند گفت که کسی که صلاحیت ندارد چگونه می‌تواند عضو مجمع تشخیص باشد. مسئله طرفداران شان هم است و برای نظام بسیار پر هزینه است.
و اگر صلاحیت ایشان تائید شود، انتخابات چطور پیش می‌رود؟
اگر به فرض صلاحیت ایشان تائید شود، انتخابات حالت سه وجهی یا سه قطبی پیدا می‌کند، بین ایشان، آقای رئیسی و روحانی. نباید فراموش کنیم که آقای احمدی نژاد از محبوبیت گسترده ای در روستاها و شهرستان‌های کوچک و حاشیه نشینان شهرهای بزرگ برخوردار است. اگر همین فردا انتخابات برگزار شود و آقای احمدی‌نژاد یکی از نامزدها باشد دو، سه برابر آقای رئیسی رای می‌آورد. یعنی بین ده تا پانزده میلیون رای می‌آورند. با این ثبت‌نامی هم که انجام داده‌اند ممکن است رای‌شان خیلی بیشتر هم شود، یعنی خیلی‌ها صرفا به خاطر این که ایشان در مقابل رهبری ایستادند و این جسارت و شهامت را داشته‌اند که در برابر رهبری بایستند، می‌آیند و به ایشان رای می‌دهند. بنابراین اگر ماندگار شوند،  انتخابات 96، یک انتخابات بسیار بسیار داغ و پردردسری خواهد بود.


نظر بگذارید