سرنوشت نامعلوم ۲۰۰ نفر از شهروندان«کفریا و فوعه»/ ۱۱۸کشتە و ۲۲۴ زخمی آمار نهایی جنایت «الراشدین»

شامگاه شنبه سرانجام پس از چند شبانه روز سرگردانی، گرسنگی و تشنگی و مصیبت ناشی از جان‌باختن ده‌ها زن و کودک در حمله انتحاری تروریست‌های انتحاری به اتوبوس‌های اهالی کفریا و فوعه، شهروندان نجات‌یافته وارد حلب شدند.
شب گذشته اتوبوس‌های حامل اهالی کفریا و فوعه پس از جنایت هولناک روز گذشته در منطقه تحت اشغال تروریست‌های تکفیری در الراشدین که به کشتە و زخمی شدن ده‌ها زن و کودک بیگناه منجر شد، و پس از روزها کارشکنی تروریست‌ها، وارد منطقه «جبرین» در شرق شهر حلب شدند. گروه‌های تکفیری به‌مدت سه روز این انسان‌های بی‌دفاع را به‌خلاف تعهداتی که در توافق مبادله داده بودند، بدون غذا و آب و در سخت‌ترین شرایط نگه داشته و مانع عبورشان شده بودند.

تعداد اتوبوس‌هایی که قرار بود وارد حلب شود، 75 دستگاه بود که از این تعداد، چند اتوبوس در حمله انتحاری تکفیری‌ها به‌شدت آسیب دید و از پنج هزار شهروند کفریا و فوعه که قرار بود وارد شوند، ده‌ها نفر شهید و زخمی شدند.

نجات‌یافتگان پس از ورود به حلب در اماکن و سرپناه‌هایی که به‌طور موقت برای آنها تدارک دیده شده، اسکان یافتند تا در  ادامه به اماکن اقامتی خود در لاذقیه، حمص و دمشق منتقل شوند.

بر اساس توافق مبادله «کفریا ــ فوعه» ــ «زبدانی ــ مضایا»، سه هزار نفر دیگر از اهالی کفریا و فوعه باید روز گذشته خارج می‌شدند که گروه‌های تروریستی با سنگ‌اندازی و کارشکنی و پیمان‌شکنی تا کنون اجازه خروج این افراد را نداده‌اند.

این در حالی است که ارتش سوریه به تعهدات خود در توافق مبادله کاملاً پایبند بوده و خروج امن 60 دستگاه اتوبوس حامل تروریست‌های مسلح و خانواده‌هایشان از مضایا و زبدانی از طریق گذرگاه الراموسه به‌سمت حلب بهترین دلیل در این زمینه است، این در حالی است که گروه‌های تروریستی تکفیری به تعهدات خود مبنی بر خروج و عبور امن اتوبوس‌های حامل اهالی کفریا و فوعه پشت پا زده و جنایت هولناکی را با حمله انتحاری به این اتوبوس‌ها در منطقه تحت اشغال خود مرتکب شدند که ده‌ها شهید و زخمی به جا گذاشت.

به‌گفته خبرنگار تسنیم، روز گذشته یک تروریست انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده حاوی یک تن مواد منفجره در پوشش حمل مواد غذایی برای کودکان حمله کرد و در حالی که شمار زیادی از کودکان بیگناه تجمع کرده‌ بودند، این تروریست خود را منفجر کرد که بر اساس آمار نهایی، آمار شهدا به 118 نفر و مجروحان به 224 نفر رسید.

شهروندانی که در ایست‌های تروریست‌ها در منطقه الراشدین گرفتار شده بودند، تأکید کردند شماری از افراد از جمله چند خانواده به‌طور کامل پس از انفجار روز گذشته مفقود شده‌اند در حالی که این افراد در انفجار آسیب ندیده بودند و ربوده شده‌اند و تماس‌ها با آنها از لحظه انفجار قطع شده و از سرنوشت آنها تا کنون اطلاعی در  دست نیست. اهالی کفریا و فوعه از دست‌اندرکاران پرونده مذاکرات خواسته‌‌اند فوراً برای یافتن مکان حضور ربوده‌شدگان اقدام کنند به‌ویژه پس از دریافت اطلاعات موثقی که نشان می‌دهد شمار زیادی از  اهالی کفریا و فوعه با خودروهای پلاک ترکیه به‌سمت مرزهای سوریه و ترکیه منتقل شده‌اند.

خبرنگار تسنیم در حلب گزارش داد افراد مسلح مضایا و الزبدانی که در گذرگاه الراموسه تحت کنترل  ارتش سوریه در انتظار تکمیل عملیات مبادله بودند، در معرض هیچ اقدام منفی یا محدود‌کننده ارتش و نیروهای امنیتی قرار نگرفتند، بلکه به‌عکس در پی حمله تروریست‌ها به کاروان اتوبوس‌های کفریا و فوعه در الراشدین، ارتش برای جلوگیری از هرگونه واکنش منفی خانواده‌های فوعه و کفریا که در انتظار رسیدن اهالی فوعه و کفریا بودند، نیروهای بیشتری مستقر کرد، ارتش همچنین آب و غذا به‌اندازه کافی در دسترس خانواده‌های مضایا و الزبدانی قرار دارد، در حالی که تروریست‌های پیمان‌شکن از دادن آب و  غذا به اهالی کفریا و فوعه در ایست بازرسی خود امتناع کردند و در نهایت جنایت هولناکی را رقم زدند که به شهید و زخمی شدن صدها نفر منجر شد.

مرحله دوم توافق مبادله، 60 روز دیگر آغاز خواهد شد که در پایان این توافق، تمام اهالی کفریا و فوعه که در محاصره تروریست‌های تکفیری به‌سرکردگی جبهه النصره هستند، تخلیه خواهند شد و در مقابل افراد مسلح از برخی مناطق حومه دمشق اخراج شده و 1200 نفر هم از زندان‌ها آزاد خواهند شد.

خبرنگار تسنیم در حلب به نقل از منابع آگاه اعلام کرد بیش از 200 نفر از اهالی کفریا و فوعه روز شنبه در پی حمله تروریست انتحاری به اتوبوس‌ها در منطقه تحت سیطره تروریست‌های تکفیری مفقود شده‌اند، برخی خبرها از اقدام تروریست‌ها در ربودن و انتقال این  افراد به سمت ترکیه حکایت می‌کند. به گفته این منابع، تلاش‌ها برای روشن شردن سرنوشت این افراد ربوده شده ادامه دارد.

منبح: تنسیم


نظر بگذارید