ما به رژیم ضد مردمی لوکاشنکو نه می گوییم!

ما به رژیم ضد مردمی لوکاشنکو نه می گوییم! / قطعنامه هماهنگی بین المللی احزاب و سازمانهای انقلابی
قطعنامه
June 11, 2017
قطعنامه هماهنگی بین المللی احزاب و سازمانهای انقلابی
رئیس جمهور و دولت جمهوری بلاروس به انجام اصلاحات نئولیبرالی، که عمدتاً منابع تأمین مالی حمایت اجتماعی از مردم را می بندند، ادامه می دهند. سن بازنشستگی افزایش یافته؛ تعرفه­های خدمات شهری (گرما، اجاره، آب) هر سه ماه یکبار افزایش می یابند؛ استخدام از طریق یک سیستم قراردادی انجام می شود که حقوق نامحدودی به کارفرما می دهد و حقوق کارکنان را برای تصمیم گیری، ایجاد اتحادیه­های صنفی، برگزار کردن گردهم آیی و سازمان دادن اعتصابات به هیچ می رساند. مالیاتهای جدید بطور مداوم وضع می شوند. رئیس جمهور در آوریل 2015 فرمان قانونی شماره 3 را امضا کرد. این فرمان، مالیاتی تقریباً برابر با 230 دلار (که یک بار در سال پرداخت می شود) برای شهروندان جمهوری بلاروس که طی 183 روز سال مشغول تولید یا فعالیتهای دیگر صنعتی، مدیریتی یا اقتصادی نبوده­اند، وضع می کند. پرداخت نکردن این مالیات قابل مجازات از طریق جریمه و همچنین بازداشت و کار اجباری خواهد بود. بدین ترتیب، دولت بجای ایجاد مشاغل جدید، مالیاتهای اضافی به بیکاران و خانواده­هایشان تحمیل کرده است. از اکتبر 2016 گزارشاتی درباره اولین موارد اجرا شدن این قانون منتشر شده­اند. بر طبق گزارشات بازرسی مالیاتی، بیش از 400000 اخطار مالیاتی فرستاده شدند، که حدود 10 درصد از جمعیت قادر به کار کشور را دربر می گیرد، در حالی که نرخ بیکاری رسمی گزارش شده توسط سازمان خدمات آماری بلاروس 2 درصد است.
نخستین اعتراضات شهروندان خشمگین از خصلت مضحک و ضد مردمی این قانون در دسامبر 2016 اتفاق افتادند. در ژانویه 2017، آن دسته از شهروندانی که مستقیماً تحت تأثیر این فرمان قرار نگرفته بودند، ولی از سیاستهای ضد اجتماعی حاکمان خشمگین بودند، به معترضان پیوستند. در فوریه و مارس، هزاران نفر در تمام شهرهای بلاروس اعتراض کردند، و مقامات رو به سرکوبگری آوردند. در فوریه و اوایل مارس حدود 200 نفر در سراسر کشور بازداشت و جریمه شدند. در بین آنها 3 نفر آنارشیست در برست بودند که روز نهم مارس طی یک راهپیمایی صلح آمیز مجاز اعلام شده توسط مقامات بازداشت شدند. در پانزدهم مارس سه فعال حفظ محیط زیست و جنبش فمینیستی در یک راهپیمایی صلح آمیز در مینسک بازداشت شدند، و پس از راهپیمایی، نیروهای امنیتی حکومت یک اتوبوس برقی را متوقف و 15 نفر آنارشیست و شهروندانی که از آنها حمایت نمودند را بازداشت کردند.
پس از 15 مارس بازداشت رهبران اپوزیسیون تحت بهانه­های گوناگون آغاز شد. در 20 مارس مقامات وانمود کردند که تروریستها از مرز اوکراین – بلاروس نفوذ کرده­اند، و بدین سان سعی کردند یک تهدید تروریستی را ظاهرسازی کنند. در 24 مارس تعدادی از فعالان و خبرنگاران در حالی که مشغول جمع آوری پول و غذا برای فعالان بازداشت شدگان بودند، در دفتر حزب سبز بلاروس بازداشت شدند. در 25 مارس، مقامات طی تظاهرات روز آزادی، نیروهای نظامی و واحدهای مخصوص پلیس را که مجهز به ماشینهای آب پاش بودند، به خیابانهای مینسک اعزام کردند. فعالان و نظاره گرانی که در تظاهرات شرکت نکردند بازداشت شدند و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. بر طبق تخمینهای متفاوت، بین 300 تا 600 نفر بازداشت شدند. بیشتر آنها محکوم به بازداشت و جریمه دولتی گشتند.
ما با دنبال کردن خط توده­ها، مخالف تصمیمات ضد مردمی رئیس جمهور و دولت بلاروس هستیم.
ما به استبداد پلیسی نه می گوییم!
قدرت به دست مردم زحمتکش!
کارگران تمام کشورها و مردم ستمدیده، متحد شوید!
امضا کنندگان (تا 20 مه، امضاهای بعدی نیز ممکن است):
1- خط پرولتاری مارکسیستی – لنینیستی مراکش
2- حزب کمونیست آفریقای جنوبی (مارکسیست – لنینیست)
3- حزب سوسیالیست دمکراتیک میهن پرست، تونس
4- حزب کمونیست بنگلادش
5- حزب کمونیست هند (مارکسیست – لنینیست) ستاره سرخ
6- حزب رنجبران ایران
7- حزب کمونیست نپال (مشعل)
8- حزب دمکراتیک نوین مارکسیست – لنینیست، سریلانکا
9- گروه انقلابیون کمونیست «گوۀ سرخ»، بلاروس
10- حزب کمونیست بلغارستان
11- حزب کمونیست چکسلواکی – حزب کارگران چکسلواکی، جمهوری چک
12- حزب مارکسیست – لنینیست آلمان
13- سازمان کمونیست لوکزامبورگ
14- طلوع سرخ، هلند
15- حزب بلشویک (کردستان شمالی – ترکیه)
16- گروه مارکسیست – لنینیست سوئیس
17- شورای هماهنگی جنبش طبقه کارگر، اوکراین
18- حزب کار، بوسنی و هرزگوین
19- حزب کمونیست کلمبیا – مائوئیست
20- حزب کمونیست (مارکسیست – لنینیست)، جمهوری دومینیکا
21- حزب کمونیست (مارکسیست – لنینیست) پاناما
22- حزب کمونیست پاراگوئه (مستقل)
23- حزب مارکسیست – لنینیست پرو
24- حزب پرولتاری پرو
25- برنامه سوسیالیستی – تغییر روند، ونزوئلا


نظر بگذارید