سازمان ملل: ۶۳ درصد زنان افغانستان اسناد هویتی ندارند

انتخابات افغانستان
مسئول اداره زنان سازمان ملل در امور افغانستان با تاکید بر نقش بیشتر زنان در رای‌ گیری و کاندیداتوری در انتخابات این کشور اظهار داشت : ۶۳ درصد از زنان افغان اسناد هویتی ندارند.
تسنیم به نقل از «خامه»، «ربکا تاواریس» مسئول اداره زنان سازمان ملل در امور افغانستان با بیان این مطلب افزود: نداشتن مدارک شناسایی زنان در این کشور چالش جدی برای برگزاری انتخابات افغانستان است و خواستار فراهم شدن زمینه برای مشارکت بیشتر زنان، هم در بخش رای‌ گیری و هم کاندیداتوری در انتخابات آینده این کشور شد.
«تادامیچی یاماماتو» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان نیز اظهار داشت: نیمی از جمعیت افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند، بنابراین آنها نیز باید مشارکت بیشتری در روند انتخابات داشته باشند.
وی افزود: در انتخابات گذشته افغانستان نیز زنان نقش بسیار مهمی داشتند و در دور اول انتخابات سال 2014 نیز 38 درصد از رای‌دهندگان را زنان تشکیل دادند.
یاماموتو در نشست «نقش زنان در انتخابات» اظهار داشتند: موانع حضور زنان در انتخابات آینده باید شناسایی و برطرف شود.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان و کارشناسان این کشور دولت را به مهندسی انتخابات متهم می‌کنند.
«احمد سعیدی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان گفت که اداره توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی این کشور آمادگی توزیع این شناسنامه‌ها را دارد اما حکومت وحدت ملی به دلیل بسته شدن باب «تقلب» در انتخابات، تاکنون از توزیع آن جلوگیری کرده است.
وی تصریح کرد: دولت فکر می‌کند که اگر شناسنامه‌های الکترونیکی توزیع شود، امکان تقلب بسیار کاهش می‌یابد بنابراین از توزیع آنها خودداری می‌کند.
«بشیراحمد ته‌ینج» سخنگوی حزب جنبش اسلامی افغانستان نیز چندی پیش اعلام کرد که رهبران سیاسی درباره تلاش دولت این کشور برای مهندسی انتخابات آینده اتفاق نظر دارند.
«شکیبا هاشمی» نماینده ولایت قندهار در پارلمان افغانستان نیز گفته است که ارگ ریاست جمهوری افغانستان در امور کمیسیون انتخابات مداخله می‌کند و برای مهندسی انتخابات آینده تلاش می‌کند.
وی اظهار  داشت: دولت تلاش می‌کند تا از طریق ایجاد مراکز اخذ رای در مناطق ناامن زمینه تقلب فراگیر در انتخابات را فراهم کند.


نظرات بسته شده است