انتقاد تند روزنامه انگلیسی از آمریکا؛ به ترامپ نباید به چشم متحد نگریست

روزنامه تلگراف انگلیسی نوشت واکنش سریع رئیس جمهور آمریکا به انتقاد دولت بریتانیا از بازنشر توییت‌های افراطی توسط رئیس دولت آمریکا باید همه را بیدار کند و نشان می‌دهد که وی (ترامپ) نباید به بریتانیا سفر کند.
روزنامه انگلیسی تلگراف در پاسخ به واکنش سریع دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و انتقادش از تراز می نخست وزیر انگلیس به دلیل بازنشر توییت‌های افراطی توسط رئیس جمهور آمریکا، از دانینگ‌استریت (دولت بریتانیا) خواست به دولت آمریکا به چشم یک متحد نگاه نکند.
تلگراف نوشت، بعد از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما که روابطش با بریتانیا گرم نبود، برخی امیدوار بودند انتخاب یک رئیس جمهور تندرو همزمان با برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) منجر به تقویت همکاری‌های دوجانبه لندن و واشنگتن شود.
تلگراف یادآور شد، بعد از آنکه ترزا می به عنوان اولین مقام خارجی برای دیدار با رئیس جمهور جدید آمریکا یعنی ترامپ به واشنگتن سفر کرد، برخی کارشناسان با خوشحالی گفتند باز هم «روابط ویژه» بریتانیا و آمریکا از سر گرفته شده است.
در ادامه یادداشت تلگراف آمده است، ترامپ چند توییت را از توییتر گروه «اول بریتانیا» بازنشر کرده اما او حتی نمی‌داند این چه گروهی است. تلگراف افزود، «اول بریتانیا» تنها یک گروه با شعار مشابه ترامپ نیست بلکه یک گروه نئوفاشیست است که رهبرانش به آزار و اذیت‌های مذهبی متهم هستند.
تلگراف در ادامه نوشت، گروه «اول بریتانیا» یک گروه تفرقه‌انداز، کینه‌جو با دیدگاه‌هایی است که در راستای ارزش‌های بریتانیا نیست چراکه این کشور تاریخی باعث افتخار و فرهنگی باز دارد و نفرت و کینه‌جویی در آن جایی ندارد.
در ادامه نویسنده تصریح کرد، اینکه دونالد ترامپ در واکنش به انتقاد دولت بریتانیا برای بازنشر توییت‌های افراطی مستقیما به خانم ترزا می نخست وزیر اشاره کرده است در واقع حمله به روابط ویژه میان دو کشور است. همچنین این توییت وی نشان از واقعیت تلخی دارد که ترامپ یک مرد عصبانی و دنبال دعوا است و این چنین فردی بدترین متحد برای یک کشور است.
در انتها نویسنده خواستار بیداری دولت انگلیس شد و نوشت، باید سفر ناخوشایند ترامپ به بریتانیا را لغو کنید.
پیش از این بارها به دلیل رویکرد ضدمسلمانان و واکنش‌های نژادپرستانه ترامپ در مسایل اجتماعی آمریکا، مردم بریتانیا با برگزاری تظاهرات مخالفت خود با سفر ترامپ به کشورشان اعلام کرده بودند به همین دلیل سفر وی تا کنون، انجام نشده اما دولت بریتانیا بارها گفته بود وی در آینده به این کشور سفر خواهد کرد.
روز چهارشنبه (دیروز) در واکنش به بازنشر این توییت‌ها توسط ترامپ، دفتر نخست وزیری بریتانیا اعلام کرد «مردم انگلیس، قویاً لفاظی‌های مغرضانه گروه‌های راست افراطی را که در تقابل با ارزش‌های کشور ما -یعنی شرافت، بردباری و احترام- قرار دارند رد می‌کنند. اقدام رئیس‌جمهور، نادرست بود.»
در پاسخ به دولت انگلیس رئیس جمهور آمریکا توییت کرده بود «ترزا می، روی من تمرکز نکن. روی تروریسم رادیکالِ مخرب اسلامی تمرکز کن که در بریتانیا وجود دارد. اوضاعمان خوب است.»

s 24


نظرات بسته شده است