با تردید اروپایی ها، چینی ها شریک اصلی اقتصاد ایران شدند

در شرایطی که شرکتهای اروپایی در مورد سرمایه‌گذاری در ایران و اجرای پروژه‌های اقتصادی تازه در این کشور تردید دارند ، چین در حال توسعه جای پای خود در اقتصاد ایران و استفاده از فرصت‌های اقتصادی موجود در این کشور است. چین که در سالهای تحریم اقتصادی غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران هم از همکاری با ایران سرباز نزد، همواره به عنوان شریکی قدرتمند و بزرگ برای ایران در بازار جهانی شناخته می‌شود. شریکی که در سالهای تحریم در ایران باقی ماند و بعد از پایان یافتن تحریک ها هم برای عادی شدن اوضاع اقتصادی وبانکی ایران تلاش زیادی کرد .
حال این شریک بزرگ  در حال سرمایه گذاری در ایران و توسعه روابط بانکی با  کشور است تا جای پای محکم‌تری برای خود در اقتصاد ایران ایجاد کند . جای پای محکم برای کشوری که قصد دارد از فرصتهای موجود برای توسعه اقتصاد ایران و کسب درآمد چین بهره بگبرد.
خبرگزاری شین‌هوانت در این مورد نوشت: با اجرایی شدن برجام ، مانعی برای همکاری اقتصادی نزدیک با ایران وجود ندارد و اگر اروپایی‌ها برای همکاری با ایران تردید دارند ، بدون شک بازاری با پتانسیل بالا  را از دست خواهند داد. ایران به دلیل سالها تحریم و ضعف درتامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌های مختلف دارای ضعف‌های زیرساختی و صنعتی زیادی است و سرمایه‌گذاری در صنایع ایران هم  منافع مالی زیادی را نصیب اقتصاد این کشور می‌کند و هم منابع مالی زیادی را برای کشور سرمایه گذار به همراه دارد. از طرف دیگر بازار ایران بازاری بزرگ با بیش از ۸۰ میلیون نفر  مصرف کننده است که سهم طبقه متوسط در ان بسیار زیاد است .بازاری با این ویژگی نشان دهنده نرخ بالای تقاضا در زمان سرمایه گذاری و درآینده است.
تردید اروپایی ها به ضرر انها است
رویترز  نوشت که اروپایی ها با تردید در مورد آغاز همکاری با ایران بازار بزرگی را از دست می‌دهند.
ایران که دو سال قبل از زیر بار  تحریم‌های دست و پا گیر غرب علیه برنامه هسته‌ای‌اش خارج شده است، با نگرانی بانک‌های بزرگ اروپایی برای  از سرگیری رابطه اقتصادی و عادی شدن روابط بانکی‌اش با دنیا روبرو شد . به همین دلیل بود که هیات‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی زیادی که از کشورهای اروپایی به ایران سفر کردند، اغلب دست خالی به کشورشان باز گشتند و هیچ توافقی را با ایران امضا نکردند و یا اینکه توافق های امضا شده اولیه نتوانست زمینه را برای اجرای پروژه یا طرحی در ایران فراهم کند . البته نمی توان گفت هیچ همکاری نزدیکی بین ایران و اروپا آغاز نشده است ولی سطح همکاری در مقایسه با پتانسیل بازار ایران بسیار کوچک است. دلیل آنها سیاستهای غیر قابل پیش بینی دولت تازه امریکا و احتمال وضع تحریم‌های تازه توسط ترامپ علیه ایران  است که می‌تواند باعث شود تا شرکتهای غربی دوباره مجبور به ترک ایران شوند . مساله‌ای که با توجه به تایید جامعه جهانی در مورد پایبندی ایران به توافق هسته ای بسیار دور از انتظار است و حتی اگر اتفاق بیفتد نمی‌تواند شرکتها و کشورهای زیادی را با خود همراه کند و در حد تحریم های یک جانبه باقی خواهد ماند.
رویترز در ادامه نوشت: در نگاه اول این نا توانی ایران  در آغاز رابطه بانکی ناامید کننده بود ولی باعث نشد تا فعالان اقتصادی و سیاست گذاران اقتصادی این کشور دست از تلاش بکشند .در واقع می‌توان گفت تردید و عقب نشینی کشورهای اروپایی از همکاری با ایران  پایان ماجرا نبود  بلکه آغاز رویکردی تازه برای ایران در عرصه  اقتصاد بین الملل بود.
طبق آمارهای رسمی،  شرکتهای چینی نه تنها برای همکاری با ایران بسیار مشتاق بوده و هستند بلکه برای اجرای پروژه های مختلف و حتی  تخصیص منابع مالی  به ایران هم  اعلام آمادگی کردند. به عنوان مثال بازوی سرمایه گذاری دولتی CITIC  کشور چین از تخصیص خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری به ایران خبر داده است و بانک توسعه چین هم اعلام کرد بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار  خط اعتباری برای اجرای پروژه‌های مختلف  اقتصادی به  ایران اختصاص می‌دهد. منابع مالی اختصاص یافته توسط چین در بخش توسعه خطوط ریلی و زیرساختهای صنعتی در ایران سرمایه گذاری می‌شود و می‌تواند بهره‌وری اقتصاد ایران  را افزایش دهد.
از طرف دیگر روسیه  هم یکی دیگر از شرکای قدیمی و قدرتمند ایران است . این کشور هم اکنون به عضوی کلیدی در بازار انرژی دنیا تبدیل شده است و در کنار ایران می‌تواند قطبی بسیار قدرتمند وبزرگ  در بازار انرژی و در نهایت اقتصاد دنیا ایجاد کند. بنابراین  اروپایی ها با تردید خود، تنها بازاری بزرگ را از دست می‌دهند، بازاری که پتانسیل تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی بزرگ در خاورمیانه را دارد.

s 24


نظرات بسته شده است