تصمیم انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به‌رغم اعتراضات گسترده/ سوئد معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را “فاجعه” خواند

ترامپ بر آن است تا روز ۶ دسامبر رسما خبر انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را اعلام کند. تصمیمی که مخالفت‌های بسیاری را در پی داشته است و عملا به عنوان ضربه‌ای جدی به گفت‌وگوهای صلح خاورمیانه تلقی می‌شود.
بر اساس اخبار منتشر شده قرار است که روز چهارشنبه ۶ دسامبر (۱۵ آذر) رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی خبر مربوط به انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم (بیت‌المقدس) را اعلام کند. چنین امری نه تنها به معنی پذیرش این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل است، بلکه عملا به معنی چرخش آشکار سیاست خارجی آمریکا در مسائل مربوط به خاورمیانه است.
این نخستین باری نیست که دونالد ترامپ به اعتراضات و مخالفت‌های حتی متحدان آمریکا وقعی نمی‌نهد. خروج آمریکا از توافق‌نامه اقلیمی پاریس، فرمان مهاجرتی و توافق هسته‌ای با ایران از دیگر نمونه‌های بی‌اعتنایی ترامپ به مخالفت‌ها و اعتراضات بین‌المللی است.
پیامدهای یک تصمیم خطرناک
انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس/ اورشلیم به معنی به‌رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل است و این موضوع با توجه به اختلافات موجود بر سر موقعیت سیاسی این شهر می‌تواند پیامدهای بسیاری برای بحران خاورمیانه به همراه داشته باشد.
پیش‌بینی تحولات سیاسی برخاسته از این تصمیم هنوز ممکن نیست. بر اساس خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری آسوشیتدپرس، ناظران احتمال وقوع تظاهرات خشونت‌آمیز را منتفی نمی‌دانند.
تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس/ اورشلیم از جمله باعث مخالفت متحدان اروپایی و همچنین اعتراض عربستان، ترکیه و مصر نیز شده است. مخالفت با این تصمیم در خاورمیانه و به‌ویژه در نوار غزه و کرانه ‌باختری رود اردن شدید‌تر است.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها این تصمیم را برای صلح و امنیت منطقه و جهان خطرناک ارزیابی کرده است. اسماعیل هنیه، رهبر حماس نیز این تصمیم را نادیده گرفتن خطوط قرمز بحران خاورمیانه دانسته است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز گفته است که این تصمیم باعث خشم مسلمانان در جهان خواهد شد.
تصمیمی‌زمان‌بر
کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که امر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس/ اورشلیم موضوعی نیست که به سرعت قابل اجرا باشد و عملا چند سال طول خواهد کشید.
بسیاری از ناظران با توجه به زمان‌بر بودن انتقال سفارت آمریکا، پیش‌بینی کرد‌ه‌اند که احتمال اجرا کردن این تصمیم در دوره زمامداری ترامپ بسیار اندک است و رئیس جمهور آینده آمریکا می‌تواند این تصمیم را لغو کند.
در همین رابطه دولت ترامپ موظف است تا پیش از انتقال سفارت به بیت‌المقدس/ اورشلیم هر شش ماه سند مربوط به ابقای سفارت آمریکا در تل‌آویو را تمدید کند.
سوئد معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را “فاجعه” خواند
مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد در گفتگو با خبرگزاری رسمی این کشور (TT)، طرح آمریکا برای معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارتخانه خود به این شهر را فاجعه توصیف کرد.
وی که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو به بروکسل رفته است همچنین اظهار داشت:
«این امر، تاثیر زیادی در مسائل منطقه گذاشته و نگرانی ها را نیز افزایش خواهد داد. باید به جای گمانه زنی ها، بر روی حل مشکلات منطقه متمرکز شویم.
امیدوارم رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که در نشست وزرای امور خارجه ناتو شرکت دارد اظهارات خوشایندی در این زمینه ابراز کند.
اتحادیه اروپا قصد دارد مقامات فلسطین و اسرائیل را به صبحانه کار وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه دعوت کند. واشنگتن اگر طی روزهای آینده اعلام کند که چه برنامه هایی دارد مفید خواهد بود».


نظرات بسته شده است