تجمع چپ‌گرایان ایتالیا و هشدار نسبت به احتمال بازگشت فاشیسم

تجمع در ایتالیا

دموکرات‌های حاکم ایتالیا با سازمان‌دهی یک تجمع نسبت به بازگشت دوباره فاشیسم به این کشور که زمانی تحت دیکتاتوری بنیتو موسولینی آن را تجربه کرده و اکنون شاهد موج اعتراضات راست‌های افراطی علیه مهاجران است، هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز شنبه هزاران تن در شهر کوچک کومو واقع در حاشیه یک دریاچه در شمال ایتالیا در اعتراض به اقدامات راست گرایان تجمع کردند.

اخیرا در این شهر یک گروه راست افراطی که خود را “جبهه کله پوستی‌های ونتو” خوانده تحرکاتی را داشته و آنچه را که “تهاجم” خارجی‌ها خوانده مورد انتقاد قرار داده است.

منطقه ونتو واقع در شمال شرق ایتالیا یکی از پایگاه‌های حزب ضد مهاجرت لیگ شمالی است؛ حزبی که امیدوار است در آینده با ائتلاف انتخاباتی با محافظه‌کاران متعلق به سیلویو برلوسکنی،‌ نخست وزیر سابق ایتالیا به قدرت برسند.

جمعه شب دو برادر در منطقه ونتو به اقامتگاه جمعی از پناهجویان نیجریه حمله کردند. چند روز پیش نیز چند فرد نقاب‌دار حامی حزب نئوفاشیستی Forza Nuova به مقر روزنامه لیبرال لارپوبلیکا در مجله لسپرسو در شهر رم حمله کردند.

مقام‌های شهر کومو که نگران بالا گرفتن درگیری در تجمعات روز شنبه بودند اجازه ندادند حزب Forza Nuova تجمع متقابلی در مقابل تجمع دموکرات‌ها برگزار کنند. به جای آن نمایندگان حزب Forza Nuova در هتلی در شهر کومو حضور یافته و رهبر آنها روبرتو فیوره در این تجمع گفت: دموکرات‌ها و نشریه‌هایشان در حال دامن زدن به جو نفرت علیه حزبش هستند.

فیوره از اقدامات جبهه کله پوستی‌های ونتو به عنوان یک اقدام صلح آمیز و اعتراضی علیه “تجارت با مهاجرت” دفاع کرد.

قانون اساسی ایتالیا که چند سال بعد از نابودی حکومت موسولینی تصویب شد بازگشت این کشور به فاشیسم را ممنوع کرده است.

لائورا بولدرینی، رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا گفت: وظیفه همه نیروهای دموکراتیک و شهروندان و جامعه مدنی است که با فاشیسم مخالفت کنند.

بولدرینی به خبرنگاران در کومو گفت: ما با یکسری گروه‌های سازمان یافته مواجهیم که می‌خواهند نظم و ارزش‌های دموکراسی ما را تهدید کنند و ما باید به طور جدی با این وضعیت مقابله کنیم.

همچنین مائوروسیو مارتینا، یک وزیر دولت ایتالیا و یکی از رهبران حزب دموکرات در تجمع کومو هشدار داد که خطر دست‌کم گرفتن خشونت‌های راست‌های افراطی وجود دارد.

ایسنا


نظرات بسته شده است