استالینگراد جاویدان

در ۲ فوریه ۱۹۴۳، ارتش ششم آلمان وامانده و شکست خورده در استالینگراد تسلیم شد، و بزرگ‌ترین نبرد در تاریخ جنگ، با ۲ میلیون کشته، زخمی، یا اسیر پایان یافت. پیروزی شوروی در استالینگراد نقطه‌ عطف در جنگ جهانی دوم بود.
در ۷۵-مین سالگرد پیروزی یکی از بزرگ‌ترین و مخوف‌ترین فصل‌های تاریخ، نبرد طاقت‌فرسا و مداومی که در آن ۱ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۶۱۹ شهروند شوروی در دفاع مرگ و زندگی نه فقط از شهر خود، بلکه از خود جهان متمدن کشته شدند، و ۶۲۷ هزار و ۸۹۹ فاشیست را کشتند، می‌خواهم یک مجسمه زیبا و چند کلمه زیبا را با همگان در میان بگذارم:
تعداد زیادی از زنان متأهل در استالینگراد، از جمله مادران خانوار‌های بزرگ، زمانی با تفنگ و خمپارۀ دستی، زمانی فقط به مثابه پرستار، حمل‌کننده تخت روان یا به مثابه «مادر»، به ارتش‌های رزمنده پیوستند…
این مادران استالینگراد فقط بر داستان شورانگیز و قهرمانی شهر افزودند. آن‌ها، رویاروی با آتش مسلسل و بمب، سینه‌خیز از درون سنگرها و دیوارهای خرد شده در یک ساختمان مخروبه، یا یک گودال ایجاد شده توسط بمب، با فلاسک‌های حاوی سوپ و دیگر غذاها برای سربازان روسیه عبور می‌کردند… آن‌ها همیشه به مقصدشان نمی‌رسیدند. در راه اغلب چیزی به آن‌ها اصابت می‌کرد و دیگر خبری از آن‌ها نبود.
زنان دیگر شبانه‌روز کار می‌کردند… آن‌ها لباس «پسران» خود را می‌شستند و رفو می‌کردند. برای آن‌ها پُخت و پَز می‌کردند. به داستان‌های آن‌ها از نبرد گوش می‌دادند و با دعاهای مادرانه آن‌‌ها را شاد می‌کردند.
آن‌ها نامه‌های مادران و همسران واقعی را می‌خوانند، و به دفعات، هنگامی که پسری به جنگ رفته و هرگز بازنگشته بود، با کلمات دلداری و شهامت و ایمان ابدی به پیروزی بر «دشمن آدمخوار» به این مادران و همسران می‌نوشتند. بزرگداشت‌ها از مادران استالینگراد، که روزی به درون اشعار، نمایشنامه‌ها، رمان‌ها راه خواهد یافت، بزرگ خواهد بود. («روسیه مادر»، نوشته موریس هیندوس، ۱۹۴۳، ص. ۱۴۷)
تارنگاشت عدالت
مارکسیسم-لنینیسم امروز
نویسنده: مارلون اتینگر
۲ فوریه ۲۰۱۸
برگرفته از کانترپانچ
https://mltoday.com/article/2968-forever-stalingrad/91


نظرات بسته شده است