اعتراض کارگران بازنشسته کارخانه رنگین‌نخ نسبت به ۳سال مطالبات معوقه

اعتراض حدود ۴۹ نفر از کارگران کارخانه رنگین‌نخ سمنان که از شهریورماه سال ۹۳ تاکنون بازنشسته‌ شده‌اند و هنوز موفق به دریافت معوقات مزدی و سنوات پایان خدمت خودنشده اند، پرده برمی‌دارد.
این کارگران بازنشسته نساجی «رنگین‌نخ»، میانگین سنوات پایان خدمت هر یک از بازنشستگان را براساس سوابق کاری، حدود ۲۰ میلیون تومان ارزیابی می‌کنند که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، از پرداخت آن سربازمی‌زند.
گفته می‌شود که کارگران بازنشسته «رنگین‌نخ» علی‌رغم عدم دریافت حق سنوات، حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان نیز مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به ۵ تا ۶ ماه دستمزد آخر سال گذشته می‌شود. اضافه بر این، عیدی سال ۹۳ کارگران نیز پرداخت نشده است.
وضعیت پیش آمده برای این کارگران بازنشسته در حالی است که در هفته گذشته کارگران کارخانه «رنگین‌نخ» برای پیگیری وضعیت مطالبات خود یک روز مقابل ساختمان استانداری استان سمنان تجمع کردند و به آنها قول پیگیری داده شد.
بنا به اظهارات این کارگران بازنشسته کارخانه، علاوه بر مطالبات مزدی و سنواتی کارگران بازنشسته، کارفرما ٪۴ هزینه بازنشستگی تعداد دیگری از همکارانشان که هنوز به سن بازنشستگی نرسیده‌اند را به تامین اجتماعی بدهکار است.
از آنجایی که خانواده‌های کارگران بازنشسته برای حق سنوات برنامه‌ریزی کرده بودند، با روالی که در پرداخت سنوات بازنشستگان در پیش گرفته شده است، ارزش نقدی طلب آنها نیز کاهش یافته است.
یادآوری می‌شود که این واحد تولیدی از ماه‌های نخستین سال ۹۴ تاکنون به‌طور کامل تعطیل است و مسئولان، کارخانه را بابت بدهی مالی به یک بانک دولتی واگذار کرده‌اند.
این کارگران در ادامه می‌گویند: پس از پی‌گیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم اما پیش از کارگران، بانک دولتی سرپرست کارخانه برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ و در نتیجه پیگیری کارگران تاکنون بی‌نتیجه بوده است.
به ادعای کارگران بازنشسته، کارخانه رنگین نخ در زمان تولید از ظرفیت سه شیفت کاری برخوردار بود و هیچ مشکلی در زمینه فروش محصولات خود نداشت اما با عدم برنامه‌ریزی و سوءمدیریت این واحد تعطیل شد.
پیش از این مدیرکل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان در گفتگو با ایلنا وعده رسیدگی به مطالبات کارگران بازنشسته رنگین نخ را داده بود که تا کنون خبری نشده است.


نظرات بسته شده است