عنوان مهمترین خبرهای کارگری واجتماعی در ۲۴ساعت گذشته

جسد بی‌جان یک کولبر زحمتکش در میان برف و کولاک کوهستان
روز شنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶، جسد بی‌جان یک کولبر زحمتکش به نام «خضر عبدالهی» ٦٠ ساله اهل پیرانشهر توسط نیروهای مردمی پیدا شد.
تجمع خشمگینانه کارگران هپکو مقابل سازمان خصوصی‌سازی،تهران ۱۳اسفند؛مجموعه کلیپ
روز یکشنبه ۱۳ اسفندماه، کارگران هپکو در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان و علیه سیاست‌های خصوصی سازی که بازی با آینده هزاران کارگر و خانواده های ایشان در آستانه عید نوروز است در یک حرکت دسته جمعی پرسنل از اراک به تهران آمدند و مقابل سازمان خصوصی سازی دست به تجمع زدند.
کارگران در این تجمع شعار می‌دادند: «مرگ بر کارگر – درود بر ستمگر»  «زیر باز ستم نمی کنیم زندگی»
تظاهرات کارگران فولاد اهواز و فراخوان به آزادی کارگران بازداشتی
بدنبال بازداشت ۹ نفر از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از صبح روز ۱۲ اسفند‌ماه، کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در اعتراض به بازداشت همکاران خود دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان زدند.
براساس گزارشات رسیده، در این تجمع که با تجمعات روزهای پیشین این کارگران بسیار متفاوت بود کارگران تمامی خطوط قبل از حرکت به سوی استانداری با سر دادن شعار در محل شرکت همکاران خود را به تجمع فرا میخواندند.
اعتصاب و اعتراض همه بخشهای نیشکر هفت‌تپه امروز یکشنبه ۱۳ اسفند
صبح روز یکشنبه ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۶ تمام بخشهای شرکت نیشکر هفت‌تپه اعم از ، کشاورزی ،کارخانه ،تجهیزات،خدمات و پشتیبانی و مهندسی در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست از کار کشیدند و در محوطه شرکت تجمع کردند.
محکومیت قاطع احضار کارگران شریف شرکت نیشکر هفت‌تپه به دادگاه
براساس گزارشات رسیده، در پی اعتصاب صبح امروز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه ، پلیس امنیت شوش  ساعت ۱۱ قبل از ظهر طی تماسی با ۴ نفر از کارگران این مجتمع کشت و صنعت آنان را به محل این نهاد فرا‌خواند و احضاریه‌ای از شعبه ۳ دادیاری دادگستری شوش را در برابر آنها گذاشت.
کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا، فراخوان برای آزادی آقای اسماعیل عبدی
کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا فراخوانی برای آزادی اسماعیل عبدی داده است. در این فراخوان آمده است که اسماعیل عبدی یکی از لیدرهای اتحادیه معلمان بعد از آزادی موقت در ۹ ژانویه، در روز ۲۰ ژانویه علیرغم مشکلات جسمی ناشی از زندان و علیرغم تشخیص پزشکان برای استراحت در بیرون از زندان، به زندان اوین برگردانده شد.
محکومیت ۲ سال حبس برای فعال مدنی «محمد مهدوی‌فر» به اتهام نشر اکاذیب
محمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل که در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال جاری در شهر مشهد بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت دو ساله خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود، توسط شعبه ۱۰۲ کیفری شهرستان، طی پرونده‌ای دیگر مجددا به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.
کدام روشنفکر؟ روشنفکری چگونه می‌تواند تکوین یابد؟
در هر جنبش اجتماعی، روشنفکران به‌عنوان تئوریسین‌ها و نظریه‌پردازها، نقش مهمی در هدایت و جهت‌دهی به جنبش دارند؛ اما در جنبش اجتماعی اخیر یکی از دلایلی که جریان اصلاح‌طلب داخل آن را دستمایه‌ای برای تخطئه این خیزش قرار می‌داد، عدم همراهی شماری از روشنفکران داخل با آن بود. در اینجا باید پرسید که روشنفکری چیست و چگونه شکل می‌گیرد؟
امضای «حداقل دستمزد» چند برابر زیر خط فقر، جنایت مستقیم علیه زندگی میلیونها کارگر
شاید کسانی خرده بگیرند که واژه ” جنایت ” برای افرادی که حداقل دستمزد را تعیین، مصوب و امضای خود را زیر آن می گذارند، خیلی سنگین است اما وقتی بطور واقعی ببینند که تعیین « حداقل دستمزد» چگونه سرنوشت میلیونها انسان را زیر و رو می کند به ما حق خواهند داد که این واژه را بکار ببریم.
امپراطوری عظیم مالی آستان قدس رضوی و فقر و فلاکت مزدبگیران + عکس
در سال ۱۳۶۶ که قانون مالیاتی ایران تصویب شد آستان قدس و موسسات وابسته‌اش از پرداخت مالیات معاف شدند تا با موقوفات شهروندان کار خیریه پیشه کند! اما حالا بعد از ۳ دهه آستان قدس تبدیل به یکی از بزرگترین بنگاههای اقتصادی خاورمیانه شده است و البته کماکان از دادن مالیات معاف است.
عدم پرداخت ۶ ماه حقوق و عیدی کارگران کارخانه روغن نباتی نهان گل بروجن
جمعي از کارگران شرکت توليد روغن نباتي نهان گل بروجن که نسبت به معوقات مزدي خود اعتراض دارند، مي گويند: اگر معوقات و حقوق ما پرداخت نشود در شب عيد با مشکل مواجه مي شويم.
تاخیر ظالمانه و عدم پرداخت معوقات کارگران بلبرینگ‌سازی تبریز


نظرات بسته شده است