گفتگوى تلفنى دبير كميته عدالت قضائى با وكيل ليلا حسين زاده


روز گذشته، دبیر کمیته عدالت قضایی جنبش عدالتخواه دانشجویی، در گفتگویی تلفنی با امیر رئیسیان، وکیل لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی که در جریان اعتراضات دی‌ماه به 6 سال حبس تعزیری محکوم شده است، درباره جزئیات پرونده او، سؤالاتی مطرح کرد.
رئیسیان ابتدا با ارائه توضیحاتی درباره دستگیری حسین‌زاده گفت: «ایشان در روز 9 دی در حین مراجعه به درمانگاه، متوجه تجمع در دانشگاه شد، وارد تجمع شد و در تجمع حضور پیدا کرد و به همراه دانشجویان دیگر به وضعیت اقتصادی اعتراض کرده و متاسفانه دستگیر شد.» وی افزود، لیلا حسین‌زاده در این تجمع با سر دادن شعارهایی مثل «مرگ بر گرانی» و دیگر شعارهای اقتصادی، به وضعیت اقتصادی کشور اعتراض کرد.
امیر رئیسیان، وکیل لیلا حسین‌زاده
به گفته این وکیل دادگستری، یکی از اتهامات حسین‌زاده که در حکم وی نیز آمده است، آغاز تحصن در کوی دانشگاه در روز 9 دی‌ماه است. او با بیان این نکته که در کوی دانشگاه، خانم‌ها حضور نداشتند، این اتهام را یکی از موارد بی‌دقتی دادگاه در صدور رای دانست. رئیسیان درباره کیفیت محکومیت موکلش توضیح داد که لیلا حسین‌زاده به‌خاطر حضور در تجمع 9 دی در دانشگاه تهران، به اتهام اجتماع و تبانی برای انجام جرم و تبلیغ علیه نظام، مجموعا به 6 سال حبس محکوم شد که حسب ماده 134 قانون مجازات اسلامی، پنج سال از این مدت اجرا می‌شود.
وی با ذکر عناوین «حضور در تجمع» و «سر دادن شعار» به‌عنوان مصادیق اتهامات موکل خود، درباره مصادیق دیگر اتهامات وی گفت: «مصداق‌های دیگری هم اعلام شده اما هیچ‌کدام از این مصداق‌ها مصداق جرم نبوده بخاطر اینکه چندماه پیش بوده‌اند. مثلا تجمع جلوی وزارت کار برای وضعیت آقای رضا شهابی چند ماه پیش بوده. اگر قرار بود برای این ایشان محکوم بشود چرا الان دستگیر شده است؟ یا اینکه در آن تجمع رضا شهابی دیگران هم دستگیر شدند چطور همه تبرئه شدند؟ ولی ایشان بعد از چندین ماه حالا قرار است محکوم شود؟ این منطق حقوقی ندارد. تجمع دیگر هم جلوی مجلس بوده درباره حق سندیکا و حقوق کارگران و امور صنفی که همین اتفاق افتاده و کسی محکوم نشده. یا اینکه درباره طرح کارورزی ایشان یک کانال تلگرامی تاسیس کرده و ایرادات طرح کارورزی را با نظر متخصصین و اساتید دانشگاه‌ها و خیلی‌های دیگر بررسی کرده و آنجا منتشر کرده در کانالی به اسم «علیه بیگارورزی». الان اتفاقی که افتاده این است که ایشان بخاطر آن کانال محکوم شده.»
امیر رئیسیان همچنین موارد دیگری از مصادیق اتهامات حسین‌زاده را اینگونه اعلام کرد: « در حکم ایشان گفته شده در تجمع 16 آذر 95 در اعتراض به پولی شدن سرویس‌های دانشگاه و اعتراض به سنوات حضور داشته و اقرار صریح دارد به تجمع جلوی دفتر رییس دانشگاه تهران و جلوی مجلس و وزارت کار. ببینید الان در این حکم تجمع جلوی دفتر رییس دانشگاه تهران، مصداق جرم تلقی شده ، در اعتراض به پولی شدن سرویس‌های دانشگاه! یعنی در نتیجه این حکم باید خیلی ساده بگوییم دانشجو به هیچ چیزی حق اعتراض ندارد.»
لیلا حسین‌زاده دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران که در جریان اتفاقات دی‌ماه بازداشت و به 6 سال حبس تعزیری محکوم شده است.
وی با اشاره به اینکه موکلش هیچ موضعی با نظام نداشته و در شعارهای وی نیز مسئله اصلا نظام نبوده است، در پاسخ به بعضی مسائل درباره امکان وجود مواردی در پشت پرده این اعتراضات، گفت: « اولا دادگاه و دادسرا و مراجع تحقیقاتی چنین چیزی را به ما اعلام نکردند. باید به ما بگویند ما در تحقیقاتمان متوجه شدیم یک پشت پرده‌ای بوده. نکته دیگر اینکه در نظام حقوقی ایران و در فقه، ما به ظاهر کار داریم. از معروف‌ترین و درخشان‌ترین جملاتی که در فقه گفته شده این است که «نحن نحکم بالظاهر». این یک جمله درخشانی است در فقه ما. علمای حقوق کیفری وقتی میخواهند ثابت کنند حقوق کیفری در اسلام پیشینه درخشانی دارد به این احکام استناد می‌کنند. به اصل برائت و اصل ظاهر و قاعده درء استناد می‌کنند. » او در ادامه با اشاره به قدرت کافی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ایران در کشف چنین مواردی، این اتهامات را شبهاتی مبتنی بر حدس و گمان خواند.
وكيل مدافع ليلا حسین‌زاده با اشاره به اینکه در حکم موکلش به سوسیالیست بودن وی اشاره شده است، گفت: «در مورد ایشان گفته شده تفکرات سوسیالیستی دارد ولی چه کسی بر مبنای تفکر قرار است مجازات بشود؟» او در پاسخ به این سؤال که آیا این موضوع به‌عنوان یکی از مصادیق جرم ذکر شده است، پاسخ داد: «نه. روند ایشان را داشته می‌گفته ابتدای حکم، ابتدای حکم وقتی دارد می‌گوید ایشان سابقه‌اش چطور بوده و این‌ها، می‌گوید ایشان با تفکرات سوسیالیست‌ها آشنا می‌شود بخاطر دانشجو بودن و بعد در فضای مجازی فعالیتش را در همین راستا تشدید می‌کند و طرح کارورزی! یعنی مصداق فعلیش هم باز همان طرح کارورزی است. یک موقع هست که یک نفر تفکرات کمونیستی دارد مصداق تفکرش هم، یعنی چیزی که به عینیت درآورده، [این است که] دارد مثلا آموزش‌های چریکی می‌دهد. بله اگر اینطور بود ما بحثی نداشتیم ولی موکل من طبق حکم دادگاهش هم تفکرات سوسیالیستی‌اش منجر شده به مخالفت با طرح کارورزی و طرح کارورزی هم توسط دولت پس گرفته شده. یعنی دولت جمهوری اسلامی هم پذیرفته که این طرح غلط است. بنابراین برای چیزی که غلط بودنش اثبات شده، موکل من با آن مخالف بوده، پس برای آن باید محاکمه بشود؟ منطقی ندارد.»
او در انتها با اشاره به وضع بازداشت موکل خود و دانشجویان بازداشتی دیگر در ایام بازداشت موقت پس از دستگیری، نگه‌داری آن‌ها را جدا از سایر متهمین و به‌صورت انفرادی در بخشی از ایام بازداشت موقت، از نظر قانونی ممنوع خواند و این اقدام را مورد انتقاد قرار داد.


نظرات بسته شده است