۱۰۰درصد گستره سیستان و بلوچستان در خشکسالی

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۰۰ درصد گستره این استان از سال گذشته دچار خشکسالی در درجات متوسط، شدید و بسیار شدید شده است.
به گزارش رسانه‌ها الله بخش ریگی گفت: خشکسالی این مدت در ۵۵ درصد از گستره سیستان و بلوچستان شدید، ۳۴ درصد بسیار شدید و ۱۱ درصد متوسط گزارش شده است.
ریگی با اشاره به بارندگی های سیستان و بلوچستان در سال زراعی ۱۳۹۶-۱۳۹۷ گفت: از یکم مهرماه سال گذشته، ۱۳۹۶ تا ۲۱ فروردین امسال، ۱۳۹۷ میزان بارش های این استان تقریبا ۲۰ میلی متر اعلام شد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۷۶ درصد و نسبت به بلند مدت خود ۷۸ درصد دچار کاهش بارندگی بوده است.
ریگی افزود: سیستان و بلوچستان در این مدت ۱۷ درصد بارندگی خود را دریافت کرده و دچار ۸۳ درصد کمبود بارش است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان بیشتر بارش های خود را در فصل زمستان دریافت می کند احتمال جبران این کمبود بارش در ادامه سال آبی بعید است.
سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی افزون بر ۱۹ سال و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار، همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبروست؛ که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوای بیش از ۲۰ برابر حد استاندارد می شود.
خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال کشور، این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.
گفتنی است بنابر برخی از تحقیقات علت بسیاری از این خشکسالی ها، پروژه های سد سازی بی رویه توسط برخی ارگان ها بدون پشتوانه علمی و تحقیقاتی است.


نظرات بسته شده است