روزی ۲ کارگر ایرانی به خانه بر نمی گردند!

کارگران زیادی هر روز صبح خود را از بیم حوادثی مانند «ریزش ساختمان»، «مسمومیت»، «آتش‌سوزی»، «سقوط از ارتفاع»، «خفگی» و … شروع می‌کنند.
«تجارت‌نیوز» در ادامه نوشت: براساس آمار سازمان بین‌المللی کار، در بین میلیارد‌ها کارگری که هر روز در سراسر جهان به محل کار می‌روند، ۶۳۰۰ نفر از آنان هیچ‌گاه برای غروب به خانه برنمی‌گردند و قربانی حوادث ناشی از محیط کار می‌شوند.
همچنین این آمار‌ها نشان می‌دهد که سالانه حدود ۲ میلیون نفر از کارگران جهان قربانی حوادث ناشی از محیط کار می‌شوند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تازگی در بخشی از گزارش خود تحت عنوان «ویژه‌نامه روز جهانی کارگر» به موضوع حوادث ناشی از محیط کار در ایران پرداخته است.
براساس گزارش مذکور، آمار‌ها به ما می‌گویند هم میزان حوادث ناشی از محیط کار و هم تعداد حادثه‌دیدگان ناشی از حوادث در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است. این گزارش تایید می‌کند که تعداد موارد منجر به فوت از ۸۱۴ نفر در سال ۱۳۹۵، به ۸۴۳ نفر در سال ۱۳۹۶ رسیده است.
با این حال، علاوه بر ۸۴۳ نفر کارگر ایرانی که در سال ۹۶ با مرگ دست‌و‌پنجه نرم کرده‌اند، تعداد زیاد دیگری از افراد نیز دچار شکستگی، قطع عضو، سوختگی، جراحت و … شده‌اند.
براساس این گزارش بخش ساختمان در سال ۱۳۹۶ با اختصاص ۴۰۵۸ حادثه ناشی از کار به خود در صدر ایستاده است. سایر بخش‌های صنعت، کشاورزی و بخش تامین آب و برق و گاز هر کدام به ترتیب با اختصاص ۳۶۵۹، ۳۸۲ و ۲۲۶ حادثه به خود در رتبه‌های دیگر هستند.
آنگونه که گزارش وزارت کار تایید کرده، در سال ۱۳۹۶، استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و گلستان هر کدام به ترتیب با فوت ۲۰۴، ۶۳، ۵۲، ۴۹ و ۴۸ نفر به لحاظ مرگ‌و‌میر ناشی از کار در صدر هستند.


نظرات بسته شده است