مشاهدات مادر سینا قنبری حین دفن فرزندش، ردی بر ادعای خودکشی سینا

سینا قنبری بازداشتی تظاهرات سراسری دیماه سال گذشته، ۵ ماه پیش در اوین جان باخت؛ اما تاکنون هیچ یک از مقامات حاضر نبوده‌اند که مسئولیت مرگ او را بپذیرند.
اطلاعات جدیدی از نحوه جان‌باختن سینا قنبری از زبان مادرش؛ ردی بر ادعای خودکشی او است. فاطمه مالایان نژاد، مادر سینا قنبری می گوید که در لحظه خاکسپاری فرزندش در احاطه ماموران امنیتی ، کفن‌اش را کنار زده و آثار شکستگی جمجمه و متلاشی بودن چشم چپ او را دیده است.
شامگاه شنبه ۱۶ بهمن ماه جسم بی جان سینا قنبری در دستشویی قرنطینه زندان اوین به صورتی که کیسه زباله به دور گردنش بسته شده بود، در کف سرویس بهداشتی قرنطینه زندان اوین توسط زندانیانی که وظیفه نظافت کردن را بر عهده داشته‌اند، پیدا و ادعا شد که «او خودکشی کرده است».
چهار روز پیش از این واقعه او در تماسی با مادرش اعلام کرده بود که یکی از بازداشت‌شدگان تظاهرات سراسری به دنبال مصرف قرصی که از سوی مأموران دریافت کرده بود، جانباخت.
این جوان دو روز قبل از مرگ، بازجویی شده بود و «بعد از بازداشت به هم اتاقی‌هایش می‌گوید که خانه‌تکانی داشته‌اند (کتک خورده) به نحوی که برخی از بخش‌های بدنش به شدت کبود بوده است».
مقام های زندان مدعی شدند فیلمی وجود دارد که نشان دهنده خودکشی سینا قنبری است؛ اما حتی به اذعان نمایندگان مجلس هم در این فیلم اثری از قربانی نیست.
خودکشی، ادعایی که نمایندگان مجلس هم نتوانستند آن را تایید کنند
علیرضا رحیمی، نماینده مجلس درباره فیلم خودکشی سینا قنبری توضیح داد که «در این فیلمی که برای نمایندگان بازدیدکننده از زندان اوین پخش شد، یکی از زندانیان با هویت سینا قنبری در روز ۱۶ دی، ساعت ۳ بامداد در حالی ‌که کیسه پلاستیک مشکی بلند و پیچیده ‌شده‌ای در دست راست دارد وارد می‌شود. مستقیما سمت یکی از سرویس‌ها رفته و وارد آن می‌شود و در را بسته و دیگر هیچ چیز نمایش داده نمی‌شود. مدت بسیار طولانی بدون هیچ اتفاق یا حرکتی محوطه سرویس‌ها ضبط شده تا اینکه حدود دو ساعت بعد یکی از زندانیان وارد شده و مستقیما به‌‌ همان سرویسی که سینا رفته وارد می شود و با صحنه جسد افتاده بر زمین مواجه و به حالت بهت و شوکه بر می گردد.»
به جز مرگ مبهم سینا قنبری، گزارش‌هایی درباره مرگ وحید حیدری و شهاب ابطحی‌زاده در اراک، محسن عادلی در دزفول، سارو قهرمانی و کیانوش زندی در سنندج منتشر شده‌ است.
این در حالی است که مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی می‌گویند آنها «خودکشی» کرده‌اند یا مرگ آن‌ها با تجمع‌های اعتراضی ارتباطی نداشته‌ است.
از ابتدای شروع اعتراضات سیاسی و اقتصادی در هفتم دی ماه، حدود ۵۰۰۰ تن بازداشت شدند.
بر اساس گزارش‌ها شماری از بازداشتی‌ها «شدیدا مورد ضرب‌وشتم» قرار گرفته‌اند و در میان آن‌ها «متادون»(دارویی که محرک خودکشی است) توزیع شده‌ است.
شمار بسیاری از بازداشت‌شدگان با احکام حبس و شلاق روبه‌رو گشته‌اند.
قوه قضائیه در استان‌هایی چون همدان و خوزستان، تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان تظاهرات سراسری را به اتهاماتی مانند «محاربه» و «افساد فی‌الأرض» تفهیم کرده است که در صورت اثبات در دادگاه می‌تواند حکم اعدام را برای آنان به دنبال داشته باشد.


نظرات بسته شده است