۲۰۰ کارگر بلاتکلیف در توقف فعالیت معدن طلای «زرشوران»

٢٠٠ کارگر در معدن طلای زرشوران تکاب به خاطر تعطیلی موقت این واحد معدنی در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
یاد‌آوری می‌شود که معدن طلای زرشوران به عنوان بزرگترین واحد معدنی طلا در کشور که در شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی فعالیت دارد، از نهم خرداد ماه موقتا تعطیل شده و کارگران آن بلاتکلیف شده‌اند.
منابع کارگری در تشریح دلایل تعطیلی معدن طلای زرشوران می‌گویند: این اتفاق به دنبال اجتماع شماری از اهالی روستاهای اطراف معدن زرشوران واقع شهرستان تکاب بر سر یافتن شغل در معدن زرشوران رخ داده که به درگیری نیز منجر شده است.
کارگران این معدن می‌گویند: بعد از خروج پیمانکار قبلی (شرکت پیمانکاری گسترش راه معدن شهسوار) از مهرماه سال ۹۶ مسئولیت استخراج خاک طلای معدن زرشوران به شرکت “آهن آجین” واگذار شده و این شرکت مرتبا برای جذب نیروی کار از اهالی غیربومی استفاده می‌کند.
گفته می‌شود از زمان آغاز عملیات استخراج در این واحد معدنی، طبق روال معمول شمار قابل توجهی از اهالی این منطقه برای یافتن شغل به معدن طلای زرشوران مراجعه می‌کنند. این جویندگان کار بیشتر از اهالی روستاهای زرشوران، یار عزیز و نیکند و.. در شهرستان تکاب هستند.  مشکل دیگر این اهالی خسارت‌های ناشی از تخریب محیط زیست از سوی شرکت استخراج کننده است.
روز پنجشنبه گروهی از کارگران شاغل در معدن زرشوران به خاطر بلاتکلیفی شغلی خود در  مقابل فرمانداری تکاب دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.
یک نفر از کارگران معدن زرشوران با یادآوری شرایط نامناسب بازار کار در منطقه سکونت خود گفت: این واحد معدنی تنها فرصت شغلی منطقه است که در اختیار اهالی روستاهای اطراف معدن قرار دارد.
سرپرست کارگاه معدن زرشوران مقصود ناصری، درباره تجمع کارگران گفت: روز پنجشنبه کارگران شاغل در معدن برای مشخص شدن وضعیت شغلی خود مقابل فرمانداری تکاب تجمع کردند و فرمانداری قول پیگیری مشکلاتشان را داده است.


نظرات بسته شده است