«تغییرات عمده در فرماندهی نظامی کره شمالی» در آستانه دیدار ترامپ و کیم

خبرگزاری رویترز و رسانه‌های ژاپن و کره جنوبی به‌نقل از منابع خبری گزارش داده‌اند که فرماندهان اصلی نیروهای مسلح کره شمالی، در آستانه دیدار میان رهبر آن کشور و رئیس‌جمهوری آمریکا، «تغییر کرده‌اند».
خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، شب ۱۳ خرداد به نقل از یک منبع خبری که نامش فاش نشده گزارش داده بود در حال حاضر هر سه فرمانده اصلی نیروهای مسلح کره شمالی، از جمله وزیر نیروهای مسلح خلق کره (وزارت دفاع) و فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح تغییر کرده‌اند.
یون‌هاپ می‌گوید وزیر دفاع تازه «چهره میانه‌روتری» به شمار می‌رود. روز یک‌شنبه روزنامه آساهی‌ ژاپن نیز گزارش داده بود که چهره میانه‌رویی جایگزین وزیر دفاع کره شمالی شده‌است.
این تغییرات پس از آن صورت می‌گیرد که رسانه‌های رسمی کره شمالی، ماه پیش از تغییر فرمانده دفتر سیاسی ارتش خبر داده بودند. «آساهی» نیز تاکید کره رئیس تازه دفتر سیاسی ارتش، که پیش‌تر شهردار پیونگ‌یانگ بود «چهره میانه‌رویی» به شمار می‌رود.
صبح روز ۱۴ خرداد ماه خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام دولت ایالات متحده، گزارش داد که سه مقام ارشد نیروهای مسلح کره شمالی جابه‌جا شده‌اند. مقام دولت آمریکا که نام او نیز فاش نشده، در واکنش به گزارش منتشرشده در خبرگزاری یون‌هاپ به پرسش‌های رویترز پاسخ داده‌است.
مقام آمریکایی می‌گوید این احتمال وجود دارد که تصمیم اخیر در پیوند با رویکرد تازه کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، در قبال همسایه جنوبی و ایالات متحده، گرفته شده باشد.
قرار است دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون روز ۲۲ خرداد در سنگاپور دیدار و در مورد خلع سلاح اتمی کره شمالی گفت‌وگو کنند.
خبرگزاری دولتی کره جنوبی به نقل از منبع خبری خود می‌گوید «به‌نظر می‌رسد [دستگاه رهبری] کره شمالی، در حالی‌که روابط دو کره در حال دگرگونی‌ست، چهره‌های تازه‌ای را انتخاب کره است، چراکه فرماندهان پیشین از انعطاف‌پذیری برخوردار نبودند». از طرف دیگر جابه‌جایی‌ها ممکن است در ارتباط با موضوع خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ نیز باشد. این احتمال مطرح شده که فرماندهانی که «تغییر» کرده‌اند، مخالف خلع سلاح بودند. یک مقام امنیتی دیگر به یون‌هاپ گفته تغییرات ممکن است در پیوند با «جابه‌جایی‌های نسلی» صورت گرفته باشد؛ تمامی چهره‌های تازه جوان‌تر از کسانی هستند که تا کنون فرماندهی نظامی کره شمالی را در دست داشتند.
رویترز می‌گوید کاخ سفید آمریکا، سی‌آی‌ای، وزارت خارجه و مدیر جامعه اطلاعاتی ایالات متحده هنوز به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده‌اند.
وزارت دفاع کره شمالی مسئول امور لجستیک و پرسنل نیروهای مسلح کره شمالی‌ست. ستاد مشترک ارتش آن کشور بر عملیات، از جمله عملیات جنگی نظارت می‌کند. دفتر سیاسی ارتش کره شمالی نیز، رهبری سیاسی نیروهای مسلح را برعهده دارد.


نظرات بسته شده است