تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه مقابل دفتر مدیریت مجتمع و مطالبه معوقات

تجمع اعتراضی شماری از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه، صبح روز شنبه، ۱۲ خردادماه ۱۳۹۷، مقابل دفتر مدیریت این مجتمع، با اعلام مطالبات معوقه خود، برگزار شد.
کارگران بازنشسته که قریب به ۴۰۰ نفر می‌شدند، از آذر ماه تا اسفند ماه سال ۱۳۹۶ به مرور بازنشسته شده‌اند و بعد از گذشت حدود دو ماه و نیم هنوز موفق به دریافت مطالبات عقب افتاده خود نشده‌اند. آنها می‌گویند که پس از سال‌ها تلاش و با سوابق بالای ۲۰ سال، توانسته‌اند با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور از این کارخانه بازنشسته شوند؛ می‌گویند که کارفرما به بهانه نبود منابع مالی از پرداخت معوقاتمان خودداری می ورزد. بر این اساس آن‌ها که از ادامه این وضعیت خسته شده‌اند، تصمیم به برپایی این تجمع گرفته‌اند.
در سال‌های اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده اند.
شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است.
این شرکت بزرگ، حدود چهار هزار کارگر رسمی، پیمانی و قراردادی دارد.
سر دواندن کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه در حالی ادامه دارد که طی این مدت هیچگاه کارگران شاغل نیز موفق به دریافت دستمزدهای خود در موعد مقرر نشده اند. بطوریکه در حال حاضر حقوق‌های عقب‌مانده چند ماهه اکثر پرسنل کارخانه، بن سال‌های گذشته، پاداش سالانه و بسیاری دیگر از مطالبات قانونی این کارگران همچنان پرداخت نشده است. کارفرما علیرغم اعتراضات پی در پی کارگری در این کارخانه، همچنان از عمل به تعهدات قانونی خویش خودداری می‌کند. علاوه بر اینها سال گذشته نیز کارفرمای شرکت نیشکر هفت تپه از اجرای طرح بازنشستگی برای این شرکت که بر اساس مصوبه مجلس با بودجه ای ده میلیارد تومانی می باید به اجرا در می‌آمد، خودداری ‌کرد.


نظرات بسته شده است