نابودی ایران با سرعت ادامه دارد؛ “ویلاهای شناور” بلای جانِ تالاب‌های گیلان

طرح کلبه‌های شناور، در حالی با مجوز مدیر کل محیط‌زیست استان گیلان، تالاب‌های این استان را هدف قرار داده که مسئولان محیط‌زیست کشور در جریان چگونگی این طرح نبوده و از سوی دیگر براساس نص صریح قانون هرگونه فعالیت گردشگری در این مناطق ممنوع است.این طرح که در تالاب استیل در حال اجرایی شدن است نه تنها باعث مخالفت فعالان محیط‌زیست شده است، بلکه باعث نگرانی پرنده‌شناسان کشور از جمله رییس کمیته ثبت پرندگان ایران نیز شده است.
مهدی نصرتی (فعال محیط زیست) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه در حال از دست دادن تالاب‌ها در سراسر کشور به دلیل تغییرات اقلیمی هستیم، گفت: تالاب آق نیز در سال‌های گذشته از بین رفته است. از بین تالاب‌های بزرگ آستارا تنها تالاب استیل مانده است این تالاب به دلیل اینکه در مسیر مهاجرتی پرندگانی است و در فصل‌های بهار و زمستان پرندگان از این منطقه عبور می‌کنند از همین‌رو زیستگاه بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود.
اجرای سازه‌های شناور انقراض گونه‌های در معرض تهدید را تسریع می‌کند
این فعال محیط‌زیست ادامه داد: در این تالاب پرندگانی چون پلیکان خاکستری، عقاب دریایی دم سفید، اردک‌های غواص که در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارند، حضور دارند و از آنجا که این تالاب جزئی از زنجیره مهاجرتی این پرندگان است احتمال دارد روند انقراض و نابودی این گونه‌های نادر تسریع شود.
به گفته وی حریم تالاب در این منطقه رعایت نمی‌شود و ساخت و سازهای گسترده‌ای در اطراف تالاب صورت گرفته و شهرداری این شهر از سال گذشته به بهانه بهسازی تالاب در حاشیه حریم تالاب اقدام به جاده‌کشی کرده و مسافران با خودروهای خود تا نزدیکی تالاب می‌آیند و باعث فرار پرندگان می‌شوند.
ایجاد بناهای شناور روی تالاب کاملا خلاف است
مسعود باقرزاده کریمی (معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اجرای طرح کلبه‌های شناور در تالاب استیل گفت: آنچه که از تالاب استیل آستارا باقی‌مانده یک هفتم تالاب اصلی است که قبل از توسعه شهری و کشاورزی در این منطقه وجود داشته و متاسفانه توسعه شهری و روستایی شش هفتم تالاب را از بین برده است.
وی با بیان اینکه در حریم ۱۵۰ متری تالاب تراکم انواع کاربری‌ها استفاده شده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر به دلیل فشردگی کاربری‌ها نمی‌توانیم حریم ۱۵۰ متری تالاب را نیز رعایت کنیم. بنابراین ایجاد بناهای شناور روی این تالاب کاملا خلاف است و به لحاظ فنی کارکردهای تالاب را از بین می‌برد.

ایلنا


نظرات بسته شده است