گسترش فقر در ایران در سایه افزایش قیمت گوشت و لبنیات

فقر در ایران در حال گسترش است و افزایش ۶۰ درصدی قیمت گوشت مرغ و گوشت قرمز طی دو ماه و نیم گذشته خیلی از خانواده‌های کم درآمد را نگران کرده و در مضیقه قرار داده است. در همین حال، رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت مرغ و ماهی، پیش‌بینی می‌کند که قیمت گوشت مرغ از این هم بیشتر شده و تا مرز ۸۵۰۰ تومان نیز برسد.
رسانه‌های داخلی خبر داده‌اند که قیمت یک‌کیلو گوشت مرغ در بازار خرده‌فروشی به ۷ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. هم پای افزایش قیمت گوشت مرغ، قیمت گوشت قرمز هم با آنکه طی دو ماه گذشته با واردات زیادی همراه بوده است، به هر کیلو۶۰ هزار تومان افزایش یافته‌ است.
پا به پای افزایش قیمت این دو کالا، صحبت از افزایش قیمت محصولات لبنی شده است و در بازار عملا محصولات لبنی گران‌تر از قبل عرضه می‌شود.
افزایش قیمت مواد لبنی سبب شده است یک مقام مسئول در وزارت بهداشت و درمان نسبت به فقر کلسیم در میان خاتوارهای کم‌درآمد هشدار بدهد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفته است که دهک‌های درآمدی پائین، قادر به خرید مواد لبنیاتی نیستند. این موضوع، باعث نگرانی برخی کارشناسان بهداشت و درمان به دلیل پایین آمدن میزان کلسیم در میان خانوارهای کم‌درآمد، شده است. در حالیکه هیچ یارانه‌ای برای مواد لبنی در اقشار کم‌درآمد، تخصیص نیافته است.
نهادهای دولتی آماری ارائه داده‌اند که بیانگر کاهش مصرف مواد لبنی طی پنج سال گذشته به میزان ۳۷٪ است.
سرکوب مزدی و کاهش پیاپی ارزش پول داخلی، تومان، طی سال‌های گذشته، همواره بر افزایش هزینه زندگی مردم کم‌درآمد کشور، سایه انداخته است. این مساله باعث کاهش قدرت خرید خانوارها شده است.
برآوردهای مبتنی بر آمار و ارقام نشان می‌دهد که خانوارها برای جبران کسری بودجه از هزینه آموزش، تفریح و سرگرمی و حتی پوشاک کاسته‌اند تا بتوانند هزینه‌های اصلی را تامین کنند.
۴۰ میلیون تن زیر خط فقر
سال گذشته میانگین خط فقر در کشور را ۷۰۰ هزار تومان اعلام کردند. اما نظر کارشناسان و پژوهشگران اقتصادی چیز دیگری است؛ آنها معتقدند که جمعیت زیر خط فقر، حدود ۴۰ میلیون تن می‌باشد. به بیان دیگر، ۳۳٪ جمعیت ایران- معادل ۲۶ میلیون تن- دچار «فقر مطلق» هستند. این در شرایطی است که دولت، مرتب خط فقر و جمعیت زیر خط فقر را پنهان نگه می‌دارد.
با این حال علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی در آستانه ماه رمضان امسال اعلام کرد: ۳,۸ میلیون خانوار – شامل ۱۰ میلیون تن- برای توزیع سبد غذایی شناسایی شدند. این آمار با رقم اعلام شده توسط که فعالیت‌های گسترده اقتصادی تحت عنوان «محرومیت‌زدایی» در بنیاد برکت را پیش می‌برد، همخوانی نزدیکی دارد.
محمد مخبر دزفولی رئیس «ستاد اجرایی فرمان امام» زمستان سال ۱۳۹۶ از وجود ۱۲ میلیون تن که زیرخط «فقر مطلق» و قریب به ۳۰ میلیون تن که زیر‌خط «فقر نسبی» در ایران زندگی می‌کنند، سخن رانده بود.


نظرات بسته شده است