عبور از مرز سرخ اختلالات روانی در ایران با شیوع ۲۳درصدی این بیماری

برآوردهای مبتنی بر آمار و ارقام سازمان بهزیستی ایران، ۲۳٪ جمعیت کشور را مبتلا به اختلالات روانی معرفی می‌کند. در حالیکه بدخوابی، اضطراب و افسردگی از مصادیق این اختلال‌ها معرفی می‌شوند، آمار مبتلایان در شهرها و مخصوصا در شهرهای بزرگ، به مراتب بیشتر ذکر شده است.
متخصصان روان‌شناسی معتقدند که مقدمه پیشگیری از بیماری‌های جسمی زیادی که شایع است، تحت کنترل درآوردن اختلالات روانی دانسته‌اند.
گفتنی است که ٪۴۲  مرگ و میر در ایران، ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است. دومین عامل مرگ در ایران سوانح با ۱۷.۵٪ و سومین عامل سرطان با ۱۴٪ می‌باشد.
بر اساس یک مطالعه، بیکاران، خانه‌دارها و افراد از کار افتاده، به ترتیب بیشترین میزان اختلال روانی را دارند. نزد افراد متاهل، مردانی که همسرشان درگذشته و افراد طلاق گرفته نیز شیوع اختلال‌های روحی بیشتر از افراد مجرد می‌باشد.
در سال ۱۳۷۸ شهر یزد به عنوان شهری مطرح شد که کمترین میزان اختلالات روانی را با ۱۱.۷٪ داشت؛ اما در سال ۱۳۹۳ این میزان به ۲۶.۷٪ رسیده است.
در ارتباط با سلامت روان در ایران، میزان اختلالات در تهران از ۲۱.۲٪ به ۳۴٪ رسیده است.
مطابق با اظهار رئیس انجمن روانپزشکان ایران، افسردگی، اضطراب و پرخاشگری در رده‌های نخست شایع‌ترین اختلال‌های روانی کشور قرار دارند. او وسواس، اختلالات خواب و اختلالات رفتاری را نیز به این سیاهه افزوده و گفته بود که نسبت زنانی که از افسردگی رنج میبرند، دو برابر مردان است.
در شرایطی که شایع‌ترین اختلال روانی در ایران، اختلالات اضطرابی و خلقی ذکر شده، زنان نسبت به مردان، بیکاران نسبت به شاغلین، مطلقه‌ها نسبت به متاهلین و مجردها و شهرنشینان نسبت به روستانشینان، و بی‌سوادان نسبت به دانشگاه‌رفته‌ها، و افراد سطوح پایین از لحاظ اجتماعی و اقتصادی نسبت به افراد غنی از مشکلات روانی و اختلالات بیشتری رنج می‌برند.
شرایط نگران‌کننده جامعه ایران در حوزه اختلالات روانی در حالی ادامه دارد که موسسه گالوپ در سال ۲۰۱۷ کشورها را بر اساس میزان پرخاشگری افراد جامعه دسته‌بندی کرده که در این میان ایران در رتبه نخست پرخاشگری و عصبانیت قرار گرفته است.
بسیاری از جامعه‌شناسان و روانپزشکان، حاکمیت ایدئولوژیک در ایران به همراه فقدان چشم‌انداز آینده، نبود نشاط اجتماعی و کاهش امید به زندگی را از علل شیوع اختلالات روانی به ویژه نزد زنان و جوانان در ایران معرفی می‌‌کنند.


نظرات بسته شده است