خط مرگ ، اصطلاحی جدید برای تعریف معیشت کارگران؛ ۸۳٪ کارگران زیر خط مرگ

٪۸۰ کارگران ایران زیر خط مرگ به سر می‌برند. نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه ۸۰٪ کارگران زیر خط مرگ زندگی می‌کنند، گفت: پیش بینی می‌کنیم که تا اول مرداد ماه، شاهد تورم تولیدکننده بر مصرف‌کننده باشیم.
در سه ماه سال جاری قیمت تمام اقلام خوراکی و غیرخوراکی افزایش یافته است که کمتر کسی  را مشاهده می‌کنیم که گله از این شرایط  نداشته باشد؛ در این میان کارگران، قشری هستند که بیشتر از سایر مردم این گرانی‌ها را در سبد معیشت خود حس می‌کنند و وضعیت تا حدی نگران کننده است که قریب به اتفاق مردم می‌گویند قدرت خریدشان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
افزایش قیمت مسکن و اجاره بها، افزایش قیمت دلار، سکه، طلا، مرغ، موز،گوشت، برنج، روغن و…. همه و همه حکایت از این دارد که سفره خانوارها به خصوص کارگری در سال ۱۳۹۷ هر روز کوچک‌تر می‌شود و ادامه روند قیمت‌ها در بازار این پیش‌بینی را به دنبال دارد که در نیمه دوم سال جاری اشک مردم برای تأمین هزینه‌های زندگی در می‌آید.
وی گفته است که هیچ دولتی طرح جدیدی را برای بهبود قدرت معیشت کارگران  یا ارتقای دستمزد آنها ارائه نکرده‌ است. دولت‌ها با هر طیفی که باشند باید به وظایف در مقابل مردم پایبند باشند، دولت‌ها به وعده‌هایی که هنگام انتخابات می‌دهند باید پایبند باشند، نمی‌توانیم بگوییم تمام این گرانی ها نتیجه خروج آمریکا ازبرجام است.
آن مسأله‌ای که کشور را آزار می‌دهد خود تحریمی است که بیشتر از تحریم آزار دهنده است. سودجویی سوداگران در کشور رها شده است، این دولت است که باید برنامه ریزی کند و مشکلات اقتصادی را حل کند. به طور مثال  آیا حجم میزان گردش مالی باید توسط مردم کنترل شود؟! خیر. بلکه این دولت است که باید این میزان حجم نقدینگی را برنامه ریزی کند.
او در ادامه به تورم حاکم بر تولیدکننده اشاره می‌کند که در اردیبهشت‌ماه بسیار جهش داشته است و اینکه تورم تولیدکننده تا چند ماه آینده در تورم مصرف کننده بروز می کند. پیش بینی می شود تا اول مرداد ماه تورم ناشی بر سبد معیشت رشدی خیره‌کننده داشته باشد. جهش ۴۰درصدی در قیمت مرغ، جهش ۳۰درصدی در قیمت گوشت، جهش ۱۸ درصدی در قیمت برنج و روغن و جهش ۲۸ درصدی در مسکن و… نشان دهنده این است که مسئولان  کشور، مردم را رها کرده‌اند.
وی با بیان اینکه هر آنچه که برای دستمزد در سال ۱۳۹۷ افزایش یافت با افزایش قیمت‌ها از بین رفت، گفت:افزایش دستمزد سال ۹۷ مانندیخی در گرما بود. یعنی در سبد معیشت کارگران موثر واقع نشد. افزایش دستمزد در سفره کارگری مشاهده نشد. همه این موارد مشکل است که باید چاره اندیشی و برنامه ریزی شود. دولت کاملاً سکوت کرده است. لبنیات،گوشت، مرغ، برنج همه گران می شود.
او با بیان اینکه ۸۳ ٪ کارگران زیر خط مرگ زندگی می‌کنند، گفت: این جهش غیرقابل کنترل در قیمت به سمتی می‌رود که کارگرانی که زیر خطر مرگ زندگی می‌کنند دیگر توانایی تحمل این شرایط را نداشته باشند. مسئولان به طور کلی کشور را رها کرده‌اند.
تا زمانی که کرسی های بزرگ اقتصادی (هیأت دولت، اتاق بازرگانی، اتاق صنعت و معدن) همه سرمایه‌دار و صاحب بنگاه‌های اقتصادی هستند، نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم. از لاغری مردم، آنها فربه تر می‌شوند و به فکر مشکلات مردم نیستند.


نظرات بسته شده است