درگیری در زندان سنندج در پی تلاش جهت انتقال رامین حسین‌پناهی برای اعدام

حکم اعدام رامین حسین‌پناهی از سوی دیوان عالی کشور، قطعی شده است. مطابق با گزارش دریافتی، بنا بە حکم دادگاه پس از پایان ماه رمضان دستور بە اجرای حکم نامبردە صادر شده است.
گزارش‌های منتشر شدە در شبکەهای اجتماعی حاکی است که هنگامی کە ماموران بە قصد انتقال رامین حسین‌پناهی بە قرنطینە و اجرای حکم وی رفتە بودند با مقاومت شدید دیگر زندانیان مواجە میشوند و این امر بە درگیری میان زندانیان و ماموران زندان انجامیدە کە تاکنون بیش از ٢٠ تن زخمی شدەاند.
این گزارشات به اعلام حالت فوق‌العاده در زندان مرکزی سنندج دلالت دارد.
لازم به ذکر است کە پیشتر نیز اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی با مخالفت‌های نهادهای مردمی و حقوق بشری روبروگشتە و بە تاخیر افتادە بود.
از سوی دیگر مطلع شدیم که ۴۰ نفر از وکلای دادگستری در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین پناهی شده‌اند. حسین‌پناهی به اتهام « بغی »، به اعدام محکوم شده و در آستانه اجرای حکم قرار دارد.
وکلای نویسنده این نامه درخواست کرده‌اند که به پرونده رامین حسین‌پناهی « توام با رأفت و بردباری » رسیدگی شود.
رامین حسین‌پناهی  شهروند کرد ایرانی به اتهام « بغی » در زندان مرکزی سنندج در انتظار اجرای حکم اعدام قرار دارد.
« بغی » عنوانی است که در قانون مجازات جمهوری اسلامی، مصوب سال ۱۳۹۲، برای آن مجازات اعدام و تحت شرایطی حبس تعزیری پیش‌بینی شده است.
به نظر امضاکنندگان نامه، دستور توقف اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی « موجبات شادی پدر و مادر فرتوت و سالمند ایشان  و مردمان شریف این مناطق را فراهم می‌آورد » و  « موجب تقویت روحیه برادری و برابری بین شهروندان ایران‌ » خواهد شد.
نویسندگان نامه در پایان آورده‌اند: «خشونت و ناامنی همواره موجبات پدیداری توسعه نیافتگی و فلاکت منطقه شده است.»
رامین حسین پناهی تیرماه سال ۱۳۹۶ در شهر سنندج دستگیر و در شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به اتهام « بغی » به اعدام محکوم شد. دیوان عالی ایران نیز این حکم را تایید کرده است و این نگرانی وجود دارد که اکنون پس از پایان ماه رمضان، حکم اعدام او اجرا شود.


نظرات بسته شده است