اعتراض دانشجویان دانشگاه‌های کشور به احکام سنگین برای دانشجویان دستگیر شده

در اعتراض به احکام سنگین صادر شده برای تعدادی از دانشجویان بازداشت شده در اعتراض‌های دی ماه ۱۳۹۶ و «امنیتی» شدن فضای دانشگاه، صبح روز دوشنبه ۲۸خردادماه ۱۳۹۷،  پس از لغو امتحانات روز قبل ، دانشجویان دانشگاه تهران، اقدام به تحصن در صحن دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کردند.
دانشجویان این دانشگاه خواهان توقف فوری و بدون قید و شرط روند پیگرد قضایی دانشجویان و تبرئه آنها شدند. این دانشجویان با طرح این سوال که اساتید و مسئولین دانشگاه چه پیگیری در دفاع از ساحت دانشگاه و امنیت حریم آن کرده‌اند؟ سکوت آنها را محکوم کردند.
شماری از اساتید این دانشکده متعاقب این حرکت اعتراضی دانشجویان در میان آنها حضور پیدا کردند و با قول پیگیری جدی در خصوص روند قضایی مرتبط با بازداشت دانشجویان و تبرئه آنها، خواستار عدم تحریم امتحانات از جانب دانشجویان شدند.
گزارش‌ها حاکی است که دانشجویان معترض اعلام کرده‌اند تا مقامات وزارت علوم و دیگر نهادها به اعتراض‌شان پاسخ ندهند در امتحانات شرکت نخواهند کرد.
روز یکشنبه نیز تعدادی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، به حکم‌های زندان صادر شده برای دو دانشجو اعتراض کرده بودند.
سینا عمران و علی مظفری، دو فعال دانشجویی دانشگاه تهران، از سوی دادگاه انقلاب به هشت سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت‌ سیاسی و ممنوعیت حضور در فضای مجازی محکوم شده‌اند.
لیلا حسن‌زاده، دانشجوی رشته انسان‌شناسی دانشگاه تهران، به شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است. همچنین سینا ربیعی، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیز به یکسال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محسن حق‌شناس، دانشجوی طراحی صحنه این دانشگاه، به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.
شایان یادآوری است که همزمان با اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶ در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، بیش از ۱۰۰ دانشجو بازداشت شدند و برخی از نمایندگان مجلس از جمله فرید موسوی اعلام کردند که بازداشت آنها «پیشگیرانه» بوده است.
محمود صادقی، نماینده مجلس، روز ۱۱ اسفند ۹۶ از تشکیل پرونده قضایی برای ۵۰ نفر از این دانشجویان خبر داده بود.
در سال‌های اخیر، گروه‌های مختلف دانشجویی بارها نسبت بهامنیتی ماندن فضای دانشگاه‌ها و ستاره‌دار شدن دانشجویان، اعتراض کرده‌اند.


نظرات بسته شده است