آمار وحشتناک ترک تحصیل ۱۵۱هزار دانش‌‌آموز دختر در سال تحصیلی ۹۷ـ۹۶

۱۵۱هزار و ۴۶ دانش‌آموز دختر در سال تحصیلی جاری، ترک تحصیل کرده‌اند. این گفته معاون آموزشی وزارت آموزش و پرورش است که بصورت گسترده در فضای مجازی نشر یافته است.
از دلایلی که عباس سلطانیان برای ترک تحصیل دختران ذکر کرده است این است که در برخی از مناطق محروم از فرزندان به عنوان نیروی کار استفاده می‌کنند، که در اینجا دختران آسیب‌پذیری بیشتری را نسبت به پسران دارند.
او در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری ایلنا گفته است: «اگر ما جمعیت بازمانده از تحصیل را بخواهیم محاسبه کنیم، در سال جاری ۹۷ـ۹۶ تعداد دانش‌آموزان دختری که در هیچ پایگاهی ثبت نام نکرده‌اند و هیچ جا مشخصات‌شان ثبت نشده و اصلا دانش‌آموز محسوب نمی‌شوند ۱۵۱ هزار و ۴۶ نفر هستند.»
وی با اشاره به این واقعیت که ترک تحصیل دختران به مراتب بیشتر از پسران است، افزوده است: «شرایط متعددی داریم که موجب ترک تحصیل دختران می‌شود و این جزو چالش‌هایی است که ما با آن روبه رو هستیم.
مثلا پراکندگی روستاها در کشور، اثری که بر دانش‌آموزان دختر می‌گذارد بیشتر از دانش‌آموزان پسر است؛ زیرا دانش‌آموزان پسر به لحاظ فیزیکی این قدرت را دارند که بتوانند برای تحصیل از یک روستا به روستای دیگر بروند؛ اما دانش‌آموزان دختر بنا به دلایلی این امکان را ندارند.»
جای هیچ شکی نیست که ایجاد شرایط مطرح شده از سوی عباس سلطانیان، در طول ۴ دهه باید از سوی سیستم آموزش و پرورش، برنامه‌ریزی می‌شد و ذکر آمار و ارقام دردی از این دختران دوا نخواهد کرد.
او در جای دیگر از صحبت‌هایش می‌گوید:‌ «بحث فقر فرهنگی نیز در بعضی از خانواده‌ها به خصوص مناطق مرزی و برخی استان‌های کشور از دلایلی است که باعث می‌شود ترک تحصیل دختران بیشتر از پسران باشد.
بعضا به دلایل فرهنگی این باور در خانواده‌ها وجود ندارد که دانش‌آموزان دختر هم باید مثل دانش آموزان پسر ادامه تحصیل بدهند و معتقدند دختران‌شان باید زودتر ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند یا حتی در برخی از مناطق محروم از فرزندان به عنوان نیروی کار استفاده می‌کنند. و در اینجا دختران آسیب‌پذیری بیشتری را نسبت به پسران دارند.»


نظرات بسته شده است