۶ کشته و ده‌ها مصدوم در حوادث کاری ۱۱ تیرماه در شهرهای مختلف کشور

روز دوشنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷، در سایه فقدان ایمنی محیط کار و در حوادث مختلف کاری در کشور، ۶ کارگر کشته و ۴۶ کارگر مصدوم شدند.
جان باختن ۵ کارگر کارخانه مقواسازی در پاکدشت بر اثر گازگرفتگی
در حادثه سنگین و تأسف‌بار شرکت مقواسازی در پاکدشت گازگرفتگی ناشی از مواد کاغذی جان ۵ کارگر را گرفت. در این حادثه پدر و پسر و برادر زاده صاحب کارگاه، یک کارگر دیگر و یک کارگر افغانی جان خود را از دست دادند.
رحیم علیش پور دادستان عمومی انقلاب شهرستان پاکدشت ضمن تأیید این خبر گفت «شواهد اولیه نشان از گازگرفتگی در حوضچه‌ی دیگ خمیرسازی دارد ولی برق‌گرفتگی نیز دور از ذهن نیست زیرا هر ۵ نفر پشت سرهم و به فاصله‌ی کوتاه یکی پس از دیگری وارد حوضچه شده و جان خود را ازدست دادند ولی باتوجه به حجم حادثه، قضیه با دستور ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت که به محض اعلام نظر کارشناسی، به اطلاع عموم مردم خواهد رسید
مصدومیت ۵ آتش‌نشان در اطفاء حریق داروخانه‌ای در کرمان
روز دوشنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان از مصدومیت ۵ آتش‌نشان در اطفاء حریق داروخانه‌ای واقع در خیابان شریعتی شهر کرمان خبر داد. مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان گفت: «آتش‌نشانان ضمن عملیات اطفاء حریق از سرایت آتش به واحدهای همجوار جلوگیری کردند »
عسکری عنوان کرد: «در این حادثه متاسفانه ۵ نفر از آتش‌نشانان شهر کرمان به علت دود زیاد ناشی از سوختن مواد شیمیایی و بهداشتی دچار مصدومیت شدند که یک نفر از آتش‌نشانان به بیمارستان اعزام و چهار نفر توسط عوامل اورژانس در محل حادثه تحت انجام اقدامات پزشکی و درمانی قرار گرفتند.» مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان در پایان گفت: «علت این حادثه از سوی کارشناسان این سازمان در دست بررسی است».
مصدومیت ۲ کارگر به دلیل آتش سوزی رستوران در تهران
به گزارش رسانه‌ها صبح روز دوشنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ ، در پی بروز آتش‌سوزی در بازار بزرگ تهران، بازار سلطانی و تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵، آتش‌نشانان در محل حادثه حاضر شده و آتش‌سوزی را کنترل نمودند.
امیر هاتفی؛ مدیر منطقه ۵ عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: «یک رستوران در طبقه همکف در اثر نشت کپسول گاز مایع دچار آتش‌سوزی شد و لحظاتی بعد نیز دود ناشی از آن همه قسمت‌ها را فرا گرفت..
وی تصریح کرد: «بنابر اظهارات شاهدان، بر اثر این حادثه دو نفر از کارگران دچار مصدومیت شده بودند که قبل از رسیدن نیروهای آتش‌نشانی، از محل آتش‌سوزی خارج شده و به مراکز درمانی انتقال یافتند»
بنابر اعلام پایگاه خبری ۱۲۵؛ علت بروز این آتش‌سوزی توسط کارشناسان آتش‌نشانی منطقه در دست بررسی قرار گرفته است.
یک کشته و ۳۹ مصدوم در آتش‌سوزی کارخانه رنگ «کمال» در جاده مخصوص کرج
به گزارش رسانه‌ها روز دوشنبه ۱۱ تیر  ۱۳۹۷، سخنگوی اورژانس کشور گفت: «آتش سوزی یک کارخانه رنگ در جاده مخصوص کرج یک کشته و ۳۹ مصدوم برجای گذاشت». این حادثه در ساعت ۱۴ و ۵۶ دقیقه رخ داد.
سخنگوی سازمان اتش نشانی تهران گفت: «در این حادثه ۳۵ نفر از مصدومان سرپایی مداوا و ۴ نفر نیز به بیمارستان منتقل شدند». جلال ملکی افزود: «وسعت این اتش سوزی ۲ هزار متر بوده که در ساعت ۱۷ با کمک ماموران اتش نشانی مهار شد». وی گفت: «۱۲ خودرو در داخل کارخانه رنگ کمال جاده مخصوص کرج – تهران در اتش سوخت. علت حادثه در حال بررسی است».
حریق گسترده در بازارچه پونه گلشهر کرج
صبح روز دوشنبه همچنین بازارچه موقت گل‌شهر کرج درآتش سوخت و این آتش‌سوزی ۲ ساعت طول کشید. براساس فیلم های منتشر شده همه غرفه‌های این بازار سوخته است. خبرگزاری ایلنا گفته بود ۲ نفر در این حادثه مصدوم شده‌اند. این آتش‌سوزی تلفات جانی نداشت.
به گفته شاهدین این آتش‌سوزی عمدی و توسط عوامل شهرداری صورت گرفته است. در این بازارچه که اواخر سال گذشته و در اجرای طرح موسوم به «ساماندهی دستفروشان» راه اندازی شده بود، حدود ۷۰۰ نفر مشغول به کار بودند.
جمعبندی آماری حوادث ایمنی
براساس آمار وزارت کار ایران، در سال گذشته ۱۰ هزار و ۵۱۳ مورد حادثه در محل‌های کار رخ داده است و ۱۰ هزار و ۶۹۷ نفر دچار حادثه شده‌اند. دراین حوادث ۸۴۳ نفر کشته شده‌اند. براساس این آمار، بخش ساختمان با ۴۰۵۸ حادثه و بخش صنعت با۳۶۵۹ بیشترین حوادث ناشی از کار را داشته‌اند.
درسال ۱۳۹۵ نیز ۸۱۲ نفر درحوادث ناشی از کار، جان خود را از دست دادند. یک سال پیش از آن، رئیس کانون کارگران ساختمانی کشور گفته بود ایران «رکورد‌دار» حوادث کارگری در جهان است.
مقام‌های ایران می‌گویند «بی‌احتیاطی» دلیل اصلی حوادث ناشی از کار در ایران است و بیشترین شمار حوادث نیز به همین دلیل رخ می‌دهد. از سوی دیگر شماری از فعالان و کنشگران حقوق کارگرانمی‌گویند «سياست حاکميت و زيرمجموعه‌های آن صيانت از نيروی کار نيست» و برای گروهی از کارفرمایان نیز «سودافزایی، مهم‌تر از جان کارگران است».
ایران به یمن عملکرد عقب مانده و سراسر دزدی و فساد جمهوری اسلامی، در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.


نظرات بسته شده است