از سازنده توصیف شدن مذاکرات خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ توسط پمپئو تا اظهار تاسف وزارت خارجه کره شمالی

مذاکرات آمریکا و کره شمالی که با هدف خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ در جریان است ظاهرا به نتایج مثبتی رسیده است. خبرگزاری رویترز به نقل از خبرنگارانی که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را در سومین سفرش به کره شمالی همراهی می کردند از حصول پیشرفت های سازنده برای تعیین جدول زمانی خلع سلاح اتمی این کشور خبر داده است.
به گزارش يورونيوز،  پومپئو خود نیز قبل از ترک کره شمالی در گفتگو با خبرنگاران بر مذاکرات سازنده اش با مقامات پیونگ یانگ در جریان این سفر دو روزه تاکید کرد. او گفت: «مسائل پیچیده ای وجود دارد ولی تقریبا روی تمامی موارد کلیدی به توافق رسیدیم. مواردی هم هستند که باید کار بیشتری روی آنها صورت بگیرد.»
این در حالیست که ساعتی بعد وزارت خارجه کره شمالی با «تاسف بار» توصیف کردن این دور از مذاکرات، آمریکا را به طرح درخواست های یکجانبه متهم کرد. پیونگ یانگ در این بیانیه از مطالبات یکجانبه واشنگتن در این مذاکرات ابراز ناخرسندی و تاسف کرده است.
وزیر خارجه آمریکا از مکالمه تلفنی خود با دونالد ترامپ در جریان این سفر خبر داد و از پرداختن به جزییات بیشتر در مورد توافقات صورت گرفته از جمله جدول زمانی خلع سلاح کره شمالی پرهیز کرد. قرار است دور بعدی این گفتگوها دوازدهم ژوئیه با حضور مقامات پنتاگون از سر گرفته شود.
این سفر پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سنگاپور همدیگر را ملاقات کردند.


نظرات بسته شده است