اعتراض کارگران اخراجی کارخانه آریا فولاد تاکستان نسبت به عدم وصول مطالبات معوقه

اعتراض کارگران اخراجی کارخانه آریا فولاد تاکستان که تعداد آنها حدود ۳۳ تن اعلام شده است، نسبت به عدم دریافت مطالبات معوقه حقوقی و حق سنوات خدمت خود در شرایطی صورت می‌گیرد که ۲۱ ماه از تعطیلی این واحد تولیدی می‌گذرد. این در حالی است که آنها حکم توقیف اموال کارخانه را در اختیار دارند. گفته می‌شود اموالی که کارگران برای وصول مطالبات معوقه خود از کارخانه توقیف کرده‌اند؛ زودتر توسط یکی از بانک‌ها توقیف شده و کارگران را در این زمینه دست دست خالی گذاشته‌اند.
شایان ذکر است که کارخانه آریا فولاد که در شهرک صنعتی خرمدشت تاکستان واقع شده است، از شهریورماه سال ۱۳۹۵ به دلیل آنچه از سوی کارفرما «مشکلات مالی» خوانده می‌شد؛ تعطیل اعلام شد و از آن زمان‌ تاکنون هنوز بخش عمده ای از مطالبات حدود ۳۳ کارگر‌ رسمی و قراردادی این واحد تولیدی پرداخت نشده است.
اعتراض کارگران اخراجی این کارخانه در شرایطی اعلام می‌شود که کارفرما در زمان اخراج کارگران مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داده؛ اما بعدا به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفته است.
به گفته یکی از کارگران اخراجی که درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالبات خود و سایر همکارانش صحبت می‌کرد «بعد از بدقولی کارفرما‌؛ همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار تاکستان شکایت کردند و اداره کار، حکم به پرداخت مطالبات آنها می‌دهد؛ اما کارفرما تمکین نکرده و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا می‌کند.»
او در ادامه می‌گوید: «پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم؛ اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود، اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری ما کارگران تاکنون بی‌نتیجه مانده است.»
وی در پایان درباره جرئیات مطالبات  خود و سایر کارگران اخراجی می‌افزاید: «میانگین مطالبات مزدی و سنواتی هریک از ما کارگران براساس سوابق کاری حدود۷ میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، می‌گوید که توان پرداخت آن را ندارد.»


نظرات بسته شده است